Trwa ładowanie...

Tymoszenko: zapłacimy bez problemów za rosyjski gaz

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła, że jej kraj nie będzie miał trudności z uiszczeniem opłaty za rosyjski gaz, dostarczony w grudniu. O możliwych kłopotach Ukraińców ostrzegł dzień wcześniej prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

Tymoszenko: zapłacimy bez problemów za rosyjski gazŹródło: AFP, fot: Alexander Prokopenko
dahy69e
dahy69e

- Takie oświadczenia słyszymy każdego miesiąca już co najmniej od roku, lecz Ukraina, nie zważając na kryzys, prowadzi swe życie finansowe pewną ręką - powiedziała Tymoszenko.

W bieżącym roku Ukraina sumiennie regulowała należności za gaz. Jednak z powodu niskich temperatur rachunek za grudzień, który ma być wystawiony przed 11 stycznia, sięgnie prawdopodobnie aż 1 mld dolarów w porównaniu z 770 mln USD za listopad.

Mimo spodziewanego w związku z chłodami wzrostu zapotrzebowania rosyjski monopolista gazowy Gazprom poinformował w piątek, że w ostatnich dniach Ukraina zmniejszyła pobór gazu.

- Sytuację w dziedzinie płatności za dostawy rosyjskiego gazu ziemnego w grudniu oceniamy jako bardzo alarmującą. W połowie grudnia wystąpił trend redukcji poboru gazu, co potwierdza, iż Ukraina stoi w obliczu poważnych trudności jeśli chodzi o płatności za gaz - oświadczył Miller w rosyjskiej telewizji państwowej.

dahy69e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dahy69e