Trwa ładowanie...

Ubezpieczyciele łączą siły

Przy Polskiej Izbie Ubezpieczeń powstała Komisja ds. likwidacji szkód. Chce wypracować standardy likwidacji szkód osobowych i ucywilizować relacje ubezpieczycieli z kancelariami odszkodowawczymi. Ma to wpłynąć na obniżenie gigantycznych kosztów odszkodowań i świadczeń, które w ubiegłym roku sięgnęły 40 mld zł - pisze "Puls Biznesu".

Share
Ubezpieczyciele łączą siłyŹródło: Flickr, fot: jenine barbanel
d20wnkz

Rafał Stankiewicz, szef komisji i wiceprezes Warty podkreśla, że standardy mają pomóc okiełznać wzrost odszkodowań i uczynić ich wysokość przewidywalną. Jednym z pomysłów jest np. wykorzystanie międzynarodowej klasyfikacji ICP (niepełnosprawności) opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia.

Komisja ma zająć się nie tylko szkodami osobowymi, ale także wprowadzeniem w życie bezpośredniej likwidacji szkody komunikacyjnej. Dzięki temu klient nie będzie musiał kontaktować się z obcą dla niego firmą. Jego ubezpieczyciel naprawi samochód, a następnie ściągnie odszkodowanie od towarzystwa, gdzie jest ubezpieczony sprawca wypadku. Koncepcja ma być gotowa do końca roku. Pierwsi ubezpieczyciele mają przystąpić do systemu już w przyszłym roku.

Inną kwestią jest temat wspólnych zakupów części samochodowych. Firmy ubezpieczeniowe są największymi odbiorcami części w Polsce i nic z tego nie mają. Wiceszef komisji i wiceprezes PZU, Tomasz Tarkowski podkreśla, że komisja będzie promowała powstanie platform aukcyjnych, na których towarzystwa będą mogły ogłaszać zapotrzebowanie na części, a dostawcy licytować się, by uzyskać zamówienia.

Tarkowski zaznacza, że celem jest obniżenie kosztów działalności, na czym mają skorzystać nie tylko towarzystwa, ale także klienci.

d20wnkz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20wnkz
d20wnkz