Ujawnianie majątków. Prawnicy: lex Morawiecki bez szans
Posłowie KO chcą, aby majątki odrębne małżonków osób pełniących funkcje publiczne były jawne. Zdaniem prawników, projekt jest niekonstytucyjny i nie ma szans na powodzenie. Lepiej byłoby skupić się na rzetelnej weryfikacji już składanych oświadczeń majątkowych - podaje prawo.pl.
Jak informuje prawo.pl, nowy projekt ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne zakłada, że majątki odrębne małżonków osób pełniących te funkcje będą jawne.
W interesie reputacji klasy politycznej jest, abyśmy jak najszybciej przyjęli tę ustawę, zgodnie z którą każda posłanka, każdy poseł, senatorka, senator, minister, premier, prezydent miasta, burmistrzyni — będą ujawniali także majątki swoich współmałżonków – podkreślił Donald Tusk .
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd Tuska zacznie od cięć? Prof. Orłowski: to bajki, słowo się rzekło
"Lex Morawiecki". Jawne oświadczenie majątkowe
Jak zwraca uwagę serwis prawo.pl, autorzy projektu chcą też rozszerzyć obowiązek składania oświadczeń majątkowych na wszystkich prezesów, wiceprezesów i członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa. Obecnie przepisy ustawy odnoszą się do zarządzających spółkami, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji. Autorzy nowelizacji wskazują, że zaproponowane rozwiązania zwiększą transparentność osób zasiadających w organach spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Eksperci jednak krytykują projekt ustawy, nazywając go "Lex Morawiecki". Przypominają, że opozycja w związku z informacjami mediów domagała się bezskutecznie, aby premier Mateusz Morawiecki ujawnił majątek żony, z którą ma rozdzielność majątkową. Dodają też, że projekt zawiera wiele nieścisłości. Nie wiadomo na przykład, dlaczego projekt dotyczy tylko małżonków, a nie partnerów. Nie wiadomo też, jak traktować majątek odrębny małżonka powstały przed zawarciem związku małżeńskiego.
Mam wrażenie, że projekt służy temu, aby po uchwaleniu ustawy sprowokować prezydenta do odmowy podpisu i skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Postawi to prezydenta w sytuacji w której będzie się musiał tłumaczyć dlaczego zamiast podpisać ustawę o jawności, wysyła ją do Trybunału – mówi prof. Krzysztof Urbaniak, radca prawny, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu cytowany pzrez prawo.pl.
Projekt jest "niekonstytucyjny"
Jak czytamy na prawo.pl, zdaniem ekspertów, problemem nie jest jednak jawność oświadczeń majątkowych, ale ich rzetelna weryfikacja.
Wolałbym, żeby nie wszystkie oświadczenia majątkowe były jawne, ale żeby wszystkie były weryfikowane co do zgodności ze stanem faktycznym, aby ktoś sprawdzał skąd pochodzą wykazywane przychody i czy są rzeczywiste, czy rzeczywista jest wartość deklarowanego majątku. Z tym jest problem – mówi prof. Krzysztof Urbaniak serisowu prawo.pl.
Dodaje też, że projekt jest "niekonstytucyjny" ze względu na zbyt daleką ingerencję w prawo do prywatności.
Oświadczenia majątkowe mają być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Nie będą zawierać danych adresowych, informacji o miejscu położenia nieruchomości, a także informacji umożliwiających identyfikację mienia — podsumowuje prawo.pl.