UKE ogłosił przetarg na częstotliwości 1800 MHz (opis)

20.08. Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił rozpoczęcie postępowania przetargowego na pięć rezerwacji częstotliwości z zakresu 1729,9-1754,9 MHz oraz...

20.08. Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił rozpoczęcie postępowania przetargowego na pięć rezerwacji częstotliwości z zakresu 1729,9-1754,9 MHz oraz 1824,9-1849,9 MHz, przeznaczonych do świadczenia na obszarze całego kraju mobilnych usług telekomunikacyjnych - podał UKE na stronie internetowej. Najważniejszym kryterium oceny ofert będzie kryterium zachowania warunków konkurencji, a oferty można składać do 22 października.

UKE podał, że każda z pięciu dostępnych rezerwacji będzie przyznana zwycięzcom postępowania przetargowego na okres do 31 grudnia 2027 roku. Częstotliwości objęte przetargiem są przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej i mogą być wykorzystane m.in. do świadczenia mobilnych usług transmisji danych i szybkiego internetu.

Zainteresowane podmioty mogą złożyć jedną, dwie lub maksymalnie trzy oferty. Każda oferta będzie traktowana niezależnie. Oferty można składać do 22 października 2012 roku.

UKE podał, że kryteriami, które będą decydowały o rozstrzygnięciu przetargu są: wysokość kwoty zadeklarowanej przez uczestnika przetargu; zachowanie warunków konkurencji przez uczestnika przetargu oraz wiarygodność finansowa uczestnika przetargu. Najistotniejszym kryterium oceny ofert w niniejszym przetargu będzie kryterium zachowania warunków konkurencji.

Wcześniej prezes UKE Magdalena Gaj mówiła, że decyzję rezerwacyjną chciałaby wydać pod koniec listopada oraz że spodziewa się, iż w przetargu weźmie udział czterech operatorów komórkowych oraz spółka Emitel.

Częstotliwości 1800 MHz dają możliwość świadczenia wszelkich usług głosowych i przesyłu danych.

Przejęcia i porozumienia zawarte na rynku telekomunikacyjnym w Polsce spowodowały, że w paśmie 1800 MHz wytworzył się duopol, który posiada 100 proc. zasobów. PTK Centertel oraz PTC powołały spółkę Networks! i posiadają razem 2 x 19,2 MHz, co daje im 39,7 proc. częstotliwości z pasma 1800 MHz, a spółki z grupy Zygmunta Solorza-Żaka (Polkomtel, Mobyland, Centernet) posiadają razem 2 x 29,2 MHz, co daje im 60,3 proc. częstotliwości z pasma 1800 MHz.

P4, operator sieci Play, nie ma w ogóle częstotliwości 1800 MHz, ale informował wcześniej, że jest tymi częstotliwościami zainteresowany. Emitel to operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Zajmuje się pracami związanymi m.in. z cyfryzacją emisji radiowo-telewizyjnych, jak też z rozwojem usług bazujących na systemach łączności bezprzewodowej.(PAP)

bas/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)