UKE prawdopodobnie ogłosi konkurs na drugi multipleks cyfrowy we wrześniu

19.6.Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) być może we wrześniu ogłosi konkurs na rezerwację częstotliwości na drugim multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej...

19.6.Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) być może we wrześniu ogłosi konkurs na rezerwację częstotliwości na drugim multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej (tzw. DVB-T) - poinformował PAP Mariusz Busiło, zastępca dyrektora departamentu zarządzania zasobami częstotliwości UKE.

Na razie UKE ogłosił konsultacje dotyczące konkursu na rezerwację częstotliwości dla cyfrowego rozprowadzania programów telewizyjnych na drugim multipleksie. Konsultacje potrwają do 24 lipca.

Po ogłoszeniu konkursu, chętni będą mieli ok. sześć tygodni na zgłoszenia.

"24 lipca kończą się konsultacje i potem ogłoszenie konkursu zależy od tego, ile czasu zajmą nam uzgodnienia z KRRiT. Nie chcemy tego robić w wakacje, więc chcemy prawdopodobnie we wrześniu ogłosić konkurs, który zajmie co najmniej sześć tygodni" - powiedział PAP Busiło.

W piątek UKE ogłosił konsultacje dotyczące konkursu na rezerwację częstotliwości z zakresu 470-862 MHz, obejmującą kanały radiowe o szerokości 8 MHz, przeznaczonych do rozprowadzania programów telewizyjnych na obszarze całego kraju, w sposób cyfrowy, drogą rozsiewczą naziemną, w standardzie DVB-T, w radiokomunikacyjnej służbie radiodyfuzyjnej (drugi multipleks).

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na drugim multipleksie ma znaleźć się miejsce dla nie więcej niż siedmiu kanałów koncesyjnych.

Wcześniej w tym tygodniu TP Emitel, należący do Grupy TP SA operator naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej, otrzymał do 3 lipca 2009 roku wyłączność w negocjacjach w sprawie obsługi technicznej pierwszego multipleksu.

Zgodnie z wcześniejszą decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na pierwszym multipleksie (MUX1 - kombinacja siedmiu programów telewizyjnych oraz usług dodanych)
znajdą się: TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV Puls i TV4, a uruchomienie pierwszego multipleksu ma nastąpić we wrześniu 2009 roku.

Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) będzie sukcesywnie zastępować sygnał analogowy na terenie całego kraju. Całkowite wyłączenie nadawania analogowego planowane jest na 31 lipca 2013 roku.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Barbara Woźniak (PAP)

bas/ pam/

Źródło artykułu:PAP
mediauketelekomunikacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)