UKE zaczyna konsultacje ws. MTR; proponuje 8,26 gr/min od 1 I '13 i 4,29 gr/min od 1 VII' 13 (opis)

03.08. Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął w piątek postępowanie konsultacyjne dotyczące siedmiu projektów decyzji w sprawie określenia obowiązków...

03.08. Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął w piątek postępowanie konsultacyjne dotyczące siedmiu projektów decyzji w sprawie określenia obowiązków regulacyjnych dla operatorów sieci telefonii komórkowej w zakresie usługi zakańczania połączeń głosowych (tzw. rynek 16). UKE chce dać operatorom czas na dostosowanie się do obniżek MTR-ów i proponuje stawkę na poziomie 8,26 gr/min od 1 stycznia 2013 roku i 4,29 gr/min od 1 lipca 2013 roku.

"Należy pamiętać o wpływie obniżki stawek MTR na warunki prowadzonej przez operatorów działalności, w szczególności w obszarze inwestycji i ofert detalicznych, które z reguły są planowane w dłuższym horyzoncie czasowym. Z tego powodu podjęłam decyzję o wprowadzeniu docelowej stawki MTR od połowy 2013 roku, tak aby pozwolić polskim operatorom odpowiednio przygotować niezbędne zmiany" - powiedziała cytowana w komunikacie Magdalena Gaj, prezes UKE.

UKE podał, że 3 sierpnia 2012 roku rozpoczyna postępowanie konsultacyjne dotyczące projektów decyzji w sprawie określenia znaczącej pozycji na rynku świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej oraz nałożenia, utrzymania i zmiany obowiązków regulacyjnych dla: Aero2, Centernetu, Mobylandu, P4, Polkomtelu, Polskiej Telefonii Cyfrowej i Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel.

"Najistotniejszym rozwiązaniem jakie zostało wprowadzone w obecnie konsultowanych projektach decyzji jest określenie dla wszystkich operatorów stawki za zakańczanie połączeń (MTR - Mobile Termination Rate) na jednolitym poziomie 4,29 gr/min w oparciu o stworzony przez Prezesa UKE model operatora efektywnego" - podał UKE w komunikacie.

"Nowe stawki MTR mają być stosowane od początku lipca 2013 r. W zależności od operatora, docelowa obniżka stawek MTR wyniesie od 65 proc. do nawet 85 proc. Jednocześnie w pierwszej połowie 2013 r. przejściowo operatorzy sieci komórkowych w Polsce będą mogli stosować symetryczną stawkę w wysokości 8,26 gr/min" - podano.

"Rynek telekomunikacyjny powinien być przygotowany do takiej obniżki, gdyż zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie nowego podejścia do regulacji stawek MTR zostały wydane jeszcze w 2009 r. Komisja rekomendowała wprowadzenie z początkiem 2013 r. stawek MTR symetrycznych (czyli w takiej samej wysokości dla wszystkich operatorów mobilnych na danym rynku) oraz na efektywnym kosztowo poziomie" - czytamy dalej.

UKE podkreśla, że tego typu przejściowe podejście jest także stosowane przez innych regulatorów, np. w Hiszpanii i we Włoszech. W przypadku tych państw zostało już zaakceptowane przez Komisję Europejską jako maksymalne dopuszczalne opóźnienie we wdrożeniu zalecenia w sprawie stawek MTR.

UKE ocenia, że wdrożenie takich zasad rozliczeń zmusi operatorów sieci komórkowych do zwiększenia efektywności prowadzonej działalności i powinno także przełożyć się na dalsze spadki cen detalicznych połączeń dla konsumentów.

W kwietniowym wywiadzie dla PAP prezes UKE szacowała, że w przypadku stawek hurtowych MTR za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych w 2013 roku w Polsce należałoby mówić o poziomach ok. 4-6 gr/min. Od 2013 roku ma obowiązywać symetria stawek dla wszystkich operatorów, a stawki będą obowiązywały maksymalnie do końca 2014 roku.

Stawki MTR od początku 2013 roku dla operatorów komórkowych, działających na rynku dłużej niż cztery lata, mają być wyliczane w oparciu o koszty operatora efektywnego, czyli o wyniki tzw. modelu FL-LRIC (ang. bottom-up Forward Looking Long Run Incremental Costs).

MTR, czyli opłata, jaką płaci operator telefoniczny sieci, z której jest wykonywane połączenie, operatorowi innej sieci, do której to połączenie jest przekazywane, wynosiła do końca czerwca 2012 roku 15,2 gr/min, dla trzech operatorów (Polkomtela, PTC i Centertela).

Od 1 lipca 2012 roku stawki MTR dla trzech największych operatorów spadły do 12,23 gr/min, co wynika z decyzji inwestycyjnych dla tych operatorów. Takie poziomy MTR zostały ustalone przez UKE w zamian za inwestycje, które zapewnią pokrycie komórkową usługą telefoniczną wszystkich zidentyfikowanych białych plam oraz pokrycie siecią 3G (dostęp do Internetu) co najmniej 80 proc. obszaru kraju.(PAP)

bas/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)