Trwa ładowanie...

Ukraińcy w Polsce. Z roku na rok przybywa ich na polskich uczelniach

Na polskich uczelniach studiuje już ponad 35 tysięcy Ukraińców. Młodzi ludzie z Ukrainy przyjeżdżają do Polski ze względu na niższe koszty życia i studiów oraz lepsze perspektywy znalezienia pracy. Wielu z nich chciałoby zostać w Polsce, jednak duża grupa woli udać się do innych krajów UE – wynika z najnowszego badania Instytutu Spraw Publicznych.

d39oks4
d39oks4

Polska nie ma strategii migracyjnej połączonej z koncepcją umiędzynarodawiania szkolnictwa wyższego, ale liczba ukraińskich studentów stale rośnie. W roku akademickim 2012/2013 było 9747 studentów z Ukrainy, w roku akademickim 2013/2014 liczba ta wzrosła już do 15 123 osób.

Najnowsze dostępne dane za rok akademicki 2016/2017 pokazują, że na polskich uczelniach studiowało wówczas 35 584 studentów z Ukrainy.

Jak wynika z badania Instytutu Spraw Publicznych, młodzi ludzie z Ukrainy przyjeżdżają do Polski ze względu na niższe koszty życia (39%) i studiów (29%) oraz perspektywy znalezienia pracy w obszarze zgodnym z wykształceniem (22%).

Uczelnie wyższe, zwłaszcza prywatne, samodzielnie przeprowadzają działania mające na celu przyciąganie ukraińskich studentów do Polski. Jednocześnie Polska wiele musi jeszcze zrobić, aby ułatwiać zagranicznym studentom, w tym ukraińskim, życie i edukację.

d39oks4

Postulatem samych studentów wobec polskiego państwa jest głównie zapewnianie stypendiów (74%) oraz wsparcia w znalezieniu pracy (58%). Obecnie ponad co czwarty badany przyznaje, że otrzymuje stypendium, większość utrzymują rodzice (58%). Oficjalne statystyki wskazują, że stypendium w 2018 roku otrzymywało około 1900 ukraińskich studentów.
Polski rynek pracy jest zainteresowany wykwalifikowanymi młodymi ludźmi z Ukrainy, ci jednak, którzy ukończyli studia w Polsce niekoniecznie w niej zostają.

Zbliżony odsetek respondentów po ukończeniu studiów na polskiej uczelni planuje przeprowadzić się do innego państwa Unii Europejskiej (29%) i zostać w Polsce (28%).

Podobna jest liczba tych, którzy jeszcze nie wiedzą, czy wyjadą (26%). Powrót do ojczyzny nie wydaje się interesującą możliwością – wybiera ją tylko 8% pytanych. Ci, którzy planują pozostać w Polsce stosunkowo najczęściej wskazują jako powód fakt, że mogą tu zarabiać więcej niż na Ukrainie (24%).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39oks4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39oks4