Trwa ładowanie...
d37kztq
śląsk
25-04-2012 17:00

Umowy na ponad 10 mln zł w ramach programu "Ryby"

Przedsięwzięcia związane m.in. z budową i rozwojem punktów bezpośredniej sprzedaży ryb czy budową infrastruktury gminnej w miejscowościach rybackich znalazły się wśród podpisanych już w woj. śląskim 28 umów na projekty w ramach Programu Operacyjnego "Ryby".

d37kztq
d37kztq

Wszystkie podpisane już w regionie projekty opiewają na ok. 10,9 mln zł. Tamtejszy samorząd na realizację Programu dysponuje kwotą ok. 66,5 mln zł - poinformował PAP w środę Aleksander Nowrot, kierownik referatu ds. Programu "Ryby" w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego.

Program Operacyjny "Ryby" ruszył latem ubiegłego roku, jako ostatni spośród finansowanych ze środków UE programów przeznaczonych na lata 2007-2013. Budżet całego PO "Ryby" to ok. 4 mld zł. Na obsługiwaną przez samorządy wojewódzkie i tzw. lokalne grupy rybackie część Programu dotyczącą nie tyle wsparcia dla samego rybactwa, lecz zrównoważonego rozwoju obszarów zależnych od tej branży (tzw. oś IV Programu) przeznaczono 32 proc. środków.

W woj. śląskim w ramach IV osi PO "Ryby" do wzięcia jest 66,5 mln zł. Środkami dysponują dwie lokalne grupy rybackie, wspierające urząd marszałkowski w wyborze kierunków wsparcia i konkretnych projektów. Lokalne grupy rybackie współtworzą samorządy (gminy i powiaty), organizacje pozarządowe związane z rybactwem, osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy.

Wiadomo już, że do lokalnej grupy "Bielska Kraina" - utworzonej m.in. przez pięć gmin powiatu bielskiego: Jaworze, Jasienicę, Czechowice-Dziedzice, Bestwinę oraz Wilamowice - trafi łącznie niespełna 23,4 mln zł ze śląskiej puli środków Programu. Do grupy "Żabi Kraj", współtworzonej m.in. przez gminy Chybie, Dębowiec, Goczałkowice-Zdrój, Pawłowice, Skoczów, Strumień i Zebrzydowice, trafi pozostała kwota - ponad 43,1 mln zł

d37kztq

Nowrot zaznaczył, że na różne projekty mające wzmacniać konkurencyjność i utrzymywać atrakcyjność obszarów zależnych od rybactwa na terenie obu grup podpisano dotąd 11 umów opiewających w sumie na ponad 5,5 mln zł.

2,8 mln zł pochłoną cztery projekty związane z funkcjonowaniem obu grup rybackich oraz szkoleniami i aktywizacją lokalnych społeczności. 900 tys. zł wyniesie dofinansowanie trzech przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska lub dziedzictwa przyrodniczego, 765 tys. zł zasili dwa projekty współpracy między różnymi grupami rybackimi, ponad 750 tys. trafi na sześć projektów związanych z podnoszeniem wartości produkcji i rozwojem usług na rzecz lokalnych społeczności, a 140 tys. - na dwa projekty związane z restrukturyzacją produkcji i tworzeniem nowych miejsc pracy.

Wśród już realizowanych projektów w woj. śląskim znalazły się przedsięwzięcia związane m.in. z budową i rozwojem punktów bezpośredniej sprzedaży ryb, magazynów czy punktów gastronomicznych, budową i wyposażaniem łowisk wędkarskich, a także odnawianiem zabytków czy budową infrastruktury gminnej w miejscowościach rybackich.

Według Nowrota, najwięcej umów w ramach Programu "Ryby" powinno być podpisywanych w woj. śląskim w 2012 i 2013 r., pojedyncze - jeszcze w 2014 i 2015 r.

d37kztq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37kztq