Trwa ładowanie...
d4l976x
d4l976x

Unia będzie walczyć z bezrobociem

Unia Europejska zamierza walczyć z bezrobociem wywołanym przez międzynarodowy kryzys finansowy
Share
d4l976x

Unia Europejska zamierza uchwalić w czerwcu zestaw środków do walki ze wzrastającym bezrobociem wywołanym przez międzynarodowy kryzys finansowy - oświadczył w czwartek w Pradze przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

_ Nie będziemy bezradni wobec bezrobocia _ - powiedział Barroso po spotkaniu przedstawicieli UE ze związkami zawodowymi i pracodawcami, dotyczącym sytuacji na europejskim rynku pracy.

Do następnego szczytu UE opracowanych ma być 10 konkretnych rozwiązań - poinformował Barroso. Wśród nich mają się znaleźć środki związane z rozwojem zawodowym, mobilnością oraz zakładaniem nowych przedsiębiorstw. Szczegóły będą opracowywane we współpracy z ministrami pracy, spraw społecznych, finansów oraz gospodarki z UE.

d4l976x

_ Nikt nie wątpi, że sytuacja na rynku pracy jest bardzo poważna _ - powiedział czeski premier i dotychczasowy przewodniczący Rady UE Mirek Topolanek.

Według szacunków Komisji Europejskiej do końca 2010 roku w Europie z powodu kryzysu finansowego i gospodarczego zniknąć ma 8,5 miliona miejsc pracy. Zdaniem Topolanka poziom bezrobocia w UE jeszcze w tym roku może osiągnąć 10 proc.

_ Musimy się wzmacniać, aby poradzić sobie ze społecznymi skutkami kryzysu _ - oświadczył premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, którego kraj w lipcu przejmie przewodnictwo w UE. _ Musimy postarać się rozwinąć nasz model społeczny. Musimy też spróbować chronić nasze miejsca pracy. Jeśli jednak nie będziemy mieli opłacalnych miejsc pracy, nie uda nam się osiągnąć wysokiego poziomu zatrudnienia. _

Spotkanie, początkowo zaplanowane jako szczyt szefów państw i rządów wszystkich 27 państw UE, zostało zredukowane do mniejszego formatu.

d4l976x

Podziel się opinią

Share
d4l976x
d4l976x