Trwa ładowanie...

Unia chce ułatwić handel w internecie

Bruksela chce walczyć z nieuczciwymi praktykami firm, które nadużywają dominującej pozycji i ograniczają ponadgraniczny e-handel.

Unia chce ułatwić handel w internecieŹródło: WP.PL, fot: Giuseppe Leto Barone / Flickr (CC BY-ND 2.0)
d342fsi
d342fsi

*Handel w internecie pod lupą Komisji Europejskiej. Bruksela chce walczyć z nieuczciwymi praktykami firm, które nadużywają dominującej pozycji i ograniczają ponadgraniczny e-handel. Badanie rynku zapowiedziała komisarz odpowiedzialna za sprawy konkurencji Margerthe Vestager. *

Bruksela chce, by coraz więcej transakcji w sieci miało charakter ponadgraniczny. Obecnie 44 procent Europejczyków robi zakupy w internecie w swoim kraju, jednak tylko 15 procent kupiło coś za granicą.

Powodów jest wiele - od barier językowych, przez różne przepisy w unijnych krajach, preferencje konsumentów, po obowiązującą obecnie blokadę geograficzną. Ogranicza ona Europejczykom dostęp do pewnych stron internetowych na podstawie numeru karty kredytowej czy miejsca dokonywania transakcji. Ale Komisja Europejska przypuszcza, że niektóre firmy celowo ograniczają handel elektroniczny, ponadgraniczny, by dominować na rynku.

Dlatego rozpoczęła badanie rynku i jeśli wykryje nieprawidłowości, wtedy będzie mogła rozpocząć dochodzenia dotyczące naruszenia unijnych zasad.

d342fsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d342fsi