Trwa ładowanie...
przedsiębiorcy
12-11-2007 14:02

Unia wspiera przedsiębiorczych

W najbliższych latach kwota do podziału z unijnych funduszy jest sześciokrotnie większa. Grzegorz Poloczek, kierownik działu współpracy z przedsiębiorcami Agencji Rozwoju Lokalnego Agrotur SA z Krupskiego Młyna, podkreśla jednak, że funduszy tych nie można traktować jako zastrzyku gotówki mającego uratować przed plajtą. Wie, co mówi - Agencja pełni na Śląsku rolę jednego z 32 punktów konsultacyjnych pomagających z pozyskiwaniu unijnych pieniędzy.

Unia wspiera przedsiębiorczychŹródło: POLSKA Dziennik Zachodni
dfbnop2
dfbnop2

_ W zależności od programu, po spełnieniu wielu warunków, beneficjenci mogą liczyć na bezzwrotne dotacje, które muszą być wykorzystane na rozwój działalności i poszerzenie swojej oferty _- wyjaśnia Poloczek. _ Jednostki naukowo-badawcze mogą liczyć nawet na bezzwrotne dotacje, małe przedsiębiorstwa do 60 proc. refundacji, a średnie - do 50 proc. Chodzi głównie o wsparcie nowych inwestycji, szkolenia i doradztwo. W najbliższych latach na szczególne profity z unijnych źródeł mogą liczyć firmy pragnące wdrażać rozwiązania z zakresu nowych technologii oraz samorządy. Nie zawsze muszą się one wiązać ze zwiększaniem zatrudnienia, ale jest to mile widziane. _

Mająca w Gliwicach swój oddział firma Concord, zajmująca się produkcją oraz dystrybucją wyrobów zbożowych, już w 2005 roku skorzystała z unijnego wsparcia. Kupiła w Olsztynku młyn i poddała go gruntowej modernizacji. Dzięki uruchomieniu nowoczesnej linii produkcyjnej oraz linii do pakowania mąki, moce produkcyjne firmy zwiększyły się do 3 tys. ton miesięcznie.

_ Będziemy się starać o kolejną dotację, bo na dobre rozpędziliśmy produkcję. Poprzednio otrzymaliśmy 3 mln złotych unijnej dotacji i kwoty tej nie będziemy musieli zwracać, jeśli w ciągu pięciu lat wykonamy założenia biznesplanu, jaki dołączyliśmy aplikując o pieniądze _- mówi Włodzimierz Tkaczyk z Concorda.

Dzięki unijnym funduszom otwiera się także szansa dla placówek zdrowia. Pieniądze będą mogły wykorzystać na zakup wyposażenia, w tym specjalistycznego sprzętu. Z kolei samorządy mogą przy pomocy pieniędzy z Unii Europejskiej zadbać o środowisko i decydować się na budowę sieci wodociągowej. Podmioty zainteresowane taką ofertą o szczegóły mogą dowiadywać się w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy w Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Duże pieniądze do wzięcia

Aż 67 mln euro z unijnych funduszy jest do rozdysponowania w latach 2007-2013 między polskich przedsiębiorców, samorządy i instytucje publiczne takie jak szpitale, kościoły czy placówki kultury. To sześć razy więcej niż było w latach 2004-2006.

Joanna Heler
POLSKA Dziennik Zachodni

dfbnop2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfbnop2