UOKiK nałożył 122 tys. zł kary za ustalanie cen sprzętu narciarskiego

Spółka Sport&Freizeit, przedstawiciel marki Fischer w Polsce, przez blisko siedem lat ustalała z dystrybutorami ceny detaliczne sprzętu i akcesoriów narciarskich tej marki - ustalił UOKiK i nałożył na spółkę ponad 122 tys. zł kary.

UOKiK nałożył 122 tys. zł kary za ustalanie cen sprzętu narciarskiego
Źródło zdjęć: © AFP | RAYMOND ROIG

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Małgorzata Cieloch, spółka Sport&Freizeit zobowiązywała dystrybutorów detalicznych do sprzedaży dostarczanych przez nią produktów po określonych cenach oraz wpływała na terminy stosowania posezonowych wyprzedaży. Oznaczało to, że nie można było kupić produktów marki Fischer taniej niż po odgórnie narzuconych cenach.

- Niedozwolona praktyka trwała blisko siedem lat - co najmniej od września 2005 do stycznia 2012 roku. Informacje świadczące o istnieniu niedozwolonego porozumienia zostały uzyskane m.in. podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibie spółki Sport&Freizeit - poinformowała rzeczniczka.

Do momentu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza spółki w tej sprawie.

Cieloch przypomniała, że prawo antymonopolowe zakazuje porozumień ograniczających konkurencję polegających na ustalaniu cen. - Niedozwolone jest nie tylko uzgadnianie cen między konkurentami, ale również ustalanie minimalnych lub sztywnych cen odsprzedaży produktów - wskazała. Dodała, że efektem takich porozumień jest wyższa cena produktów i usług oferowanych przez firmy uczestniczące w takim porozumieniu.

Ponadto UOKiK wszczął w grudniu postępowanie antymonopolowe przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu Fordex - wyłącznemu importerowi do Polski akcesoriów i sprzętu narciarskiego marki Nordica. - Urząd bada, czy spółka ustalała z dystrybutorami detalicznymi sztywne lub minimalne ceny odsprzedaży swoich produktów. Zarzut udziału w zmowie przedstawiono także spółce Intersport Polska - poinformowała rzeczniczka.

Przypomniała również, że uczestnicy zmów, którzy chcą uniknąć sankcji finansowej, mogą skorzystać z programu łagodzenia kar. Firma, która dostarczy istotne informacje o istnieniu porozumienia, nie była jego inicjatorem oraz nie nakłaniała innych do niedozwolonych działań, może uzyskać nawet całkowite odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)