Trwa ładowanie...

UOKiK wydał stanowisko. Banki będą musiały zwracać pieniądze

Najpierw w tej sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, teraz potwierdza to UOKiK. Banki będą musiały zwrócić część prowizji swoim klientom. Chodzi o tych, którzy swoje pożyczki spłacili przed czasem.
Share
UOKiK potwierdził to, co jesienią ubiegłego roku ocenił Trybunał Sprawiedliwości UE. Klienci banków mogą liczyć na zwrot pieniędzy
UOKiK potwierdził to, co jesienią ubiegłego roku ocenił Trybunał Sprawiedliwości UE. Klienci banków mogą liczyć na zwrot pieniędzy
d22lw5l

Konsument, który spłacił pożyczkę lub kredyt konsumencki, w przypadku braku dotychczasowego rozliczenia się instytucji finansującej z pobranych opłat i prowizji, powinien złożyć niezwłocznie reklamację.

Pomocne w napisaniu reklamacji będzie najnowsze stanowisko prezesa UOKiK, w którym wyjaśnia on wątpliwości dotyczące wcześniejszej spłaty pożyczki lub kredytu konsumenckiego.

"Zarówno firmy pożyczkowe, jak i banki powinny proporcjonalnie do czasu trwania zawartej umowy rozliczyć i zwrócić konsumentom część wszystkich prowizji i opłat pobranych przy udzieleniu finansowania w przypadku, gdy ten przed czasem zakończenia umowy dokonał spłaty zaciągniętego zobowiązania. Dotyczy to zarówno prowizji, jak i kosztów pośrednictwa oraz innych opłat pobranych przez podmiot finansujący" - czytamy w komunikacie.

d22lw5l

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

- Stanowczo domagajmy się zwrotu proporcjonalnej liniowo części tych kosztów w przypadku, gdy dokonaliśmy wcześniejszej spłaty uzyskanego finansowania - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Trybunał Sprawiedliwości UE we wrześniu 2019 roku wyjaśnił zakres opłat podlegających zwrotowi w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki lub kredytu konsumenckiego. Zgodnie z wykładnią Trybunału zwrotowi podlegają wszystkie możliwe opłaty poniesione przez konsumenta z tytułu zawarcia umowy kredytu konsumenckiego lub pożyczki, podkreślono.

d22lw5l

Zdaniem prezesa UOKiK, instytucje pożyczkowe i banki powinny stosować przy wyliczeniu zwrotu metodę liniową - jest to metoda najbardziej zrozumiała dla konsumentów, najprostsza, przejrzysta i sprawiedliwa. Jest też łatwa do zastosowania przez przedsiębiorców.

- Oczekuję, że instytucje finansowe będą proporcjonalnie liniowo rozliczać się z klientem ze wszystkich pobranych opłat, gdy ten wcześniej spłacił pożyczkę lub kredyt konsumencki - powiedział Chróstny.

UOKiK wyjaśnił, że liniowy sposób polega na tym, że instytucja finansowa: dzieli wszystkie koszty przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania - i tę sumę powinna oddać konsumentowi. Nie ma tu więc znaczenia, jaką część stanowią poszczególne opłaty i prowizje.

Przepisy dotyczą pożyczek i kredytów konsumenckich zawartych po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, tj. po 18 grudnia 2011 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22lw5l

Podziel się opinią

Share
d22lw5l
d22lw5l