Trwa ładowanie...

Urlop macierzyński, ojcowski w 2012 roku

Od nowego roku szykują się zmiany w urlopach dla pracowników posiadających dzieci

Urlop macierzyński, ojcowski w 2012 rokuŹródło: thinkstock
d360wl0
d360wl0

Dłuższy macierzyński

Od 1 stycznia 2012 r. dodatkowy urlop macierzyński zostanie wydłużony z dwóch do czterech tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka. Z trzech do sześciu tygodni – kiedy urodzi się co najmniej dwójka. Z dłuższego wolnego skorzystają także ci, którym urodziło się dziecko w ostatnim czasie.

„Prawo do cztero- lub sześciotygodniowego dodatkowego macierzyńskiego zyskają osoby, które 1 stycznia 2012 r. będą przebywać na zwykłym lub dodatkowym urlopie macierzyńskim w jego dotychczasowym wymiarze - czytamy w 'Gazecie Prawnej'. - W tym dniu trwał będzie jeszcze urlop macierzyński osób, które rozpoczęły go np. 8 sierpnia tego roku. 22. tydzień wolnego (20 tygodni zwykłego macierzyńskiego i dwa dodatkowego) upłynie bowiem 8 stycznia 2012 r. 1 stycznia przyszłego roku nadal będzie on trwał, więc dwutygodniowy dodatkowy urlop macierzyński takiej osoby zostanie wydłużony do czterech tygodni."
Od nowego roku zostanie również wydłużone dodatkowe wolne (na warunkach urlopu macierzyńskiego) na opiekę nad dzieckiem adoptowanym.

Tatusiom też się dostanie

Z wydłużonej opieki nad dzieckiem skorzystają także ojcowie. Tylko do końca tego roku wymiar urlopu tacierzyńskiego będzie wynosił tydzień. Już od 1 stycznia 2012 wzrośnie on do 2 tygodni. Na dłuższy urlop mogą też liczyć ci ojcowie, którym dziecko urodziło się w tym roku, jeśli do tej pory nie wykorzystali tacierzyńskiego.

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek ojca. Pracownik powinien go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Warto wyraźnie zaznaczyć, że pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia ojcu takiego urlopu.

d360wl0

Trzeba jednak pamiętać, że dla wymiaru urlopu liczy się data urodzenia się dziecka, a nie data wystąpienia z wnioskiem o urlop. Nie ma znaczenia czy w tym czasie przypadają święta lub dni wolne. Urlopu ojcowskiego nie można dzielić i wykorzystywać w poszczególnych dniach.

Pracownikowi przysługuje za ten czas zasiłek macierzyński. Wynosi on 100% podstawy wymiaru. Wysokość zasiłku to 100% średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy.

Bonus w postaci pełnopłatnego urlopu dla świeżo upieczonych ojców przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie może więc z niego skorzystać osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, dzieła czy też tzw. współpracy.

Na urlop tego rodzaju trzeba się jednak szybko zdecydować. Pracujący tata może skorzystać z tego przywileju do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jeżeli w tym czasie tego nie uczyni - urlop przepadnie.

Istotną zaletą urlopu ojcowskiego jest to, że można z niego skorzystać w tym samym czasie, kiedy z urlopu macierzyńskiego korzysta kobieta.

d360wl0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d360wl0