Vattenfall: decyzje o sprzedaży polskich aktywów - w ciągu 2‑3 lat

Decyzji w sprawie sprzedaży polskich aktywów szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall można się spodziewać w ciągu dwóch - trzech lat - poinformował w czwartek jego prezes Oystein Loseth.

Vattenfall: decyzje o sprzedaży polskich aktywów - w ciągu 2-3 lat
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

23.09.2010 | aktual.: 23.09.2010 14:31

Podkreślił, że na razie nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie.

Vattenfall w Polsce jest czwartym największym przedsiębiorstwem prywatnym i największym zagranicznym inwestorem na rynku energii.

W tym tygodniu koncern podał szczegóły swojej nowej strategii, która zakłada konsolidację i koncentrację na trzech spośród ośmiu krajów, w których dotychczas operował - Szwecji, Niemczech i Holandii. Nowa strategia ma zapewnić większe zyski, redukcję zadłużenia i zmniejszenie wskaźników emisji dwutlenku węgla.

- Szukamy możliwości, by sprzedać aktywa w kilku krajach, jednym z nich jest Polska. Na razie nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie. Myślę, że mówimy o perspektywie dwóch - trzech lat. To zależy m.in. od warunków rynkowych. Nie musimy sprzedawać, choć chcemy skonsolidować firmę i zapewnić niezbyt duży wskaźnik emisji CO2 - powiedział Loseth podczas czwartkowej konferencji prasowej na terenie najnowszej inwestycji koncernu - farmy wiatrowej u brytyjskich wybrzeży w pobliżu Ramsgate.

W Polsce koncern produkuje, dystrybuuje i sprzedaje ciepło oraz energię elektryczną. Jest największym producentem ciepła i siódmym pod względem wielkości producentem elektryczności w Polsce. Całkowity udział Vattenfall w polskim rynku energii wynosi 7 proc.

Nowa strategia Grupy Vattenfall, będącej własnością szwedzkiego skarbu państwa, jest efektem nacisku szwedzkiego rządu, by koncern ten poprawił swą kondycję finansową po dekadzie gwałtownej ekspansji. Strategia zakłada m.in. ograniczenie zależności od węgla na rzecz energii odnawialnej, jądrowej i gazowej. Długofalowa strategia firmy przewiduje, że w 2050 r. nie będzie w ogóle emitowała dwutlenku węgla.

Grupa Vattenfall jest piątym w Europie producentem energii elektrycznej i największym wytwórcą ciepła. Łączna wartość sprzedaży w roku 2009 wyniosła ponad 205 miliardów koron szwedzkich. Grupa zatrudnia około 42 tys. pracowników. W 2009 roku firma prowadziła działalność w Szwecji, Danii, Finlandii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Dzięki nabyciu holenderskiego przedsiębiorstwa energetycznego Nuon, firma Vattenfall rozszerzyła w 2009 roku swój obszar działania na Holandię i Belgię.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)