Trwa ładowanie...

Vodafone chce pozbyć się Polkomtela

Vodafone, jedna z największych na świecie firm telekomunikacyjnych, poinformowała że zamierza pozbyć się swoich udziałów w Polkomtelu. Finalizacja sprzedaży miałaby nastąpić już niedługo - pisze brytyjski "The Observer".

Vodafone chce pozbyć się PolkomtelaŹródło: Wikipedia, fot: bjoertvedt
d37buu4

Brytyjska prasa spekuluje, że udziały w spółce miałby przejąć... Zygmunt Solorz-Żak, założyciel i do niedawna właściciel Telewizji Polsat. Właśnie 2 mld zł uzyskane z jej sprzedaży drugi na liście najbogatszych Polaków miałby przeznaczyć na wykupienie udziałów w Polkomtelu.

Nie tak dawno media obiegła informacja, że telewizyjny magnat naradza się z funduszami private equity w sprawie przejęcia udziałów w polskim telekomie. Niestety Zygmunt Solorz-Żak do tej pory nie potwierdził tych informacji. - Wciąż słyszę, że ktoś chce kupić Polkomtela - wykręcał się od odpowiedzi.

Wśród firm zainteresowanych Plusem wymienia się fundusz TPG i Blackstone, APAX, EQT czy Telię Sonerę.

d37buu4

Na sprzedaży 24,4 proc. akcji Polkomtela Vodafone zamierza zarobić 800 mln funtów. Jak pisała wcześniej Wirtualna Polska, Vodafone ma ogromne długi, sięgające 50 mld dolarów.

Aby obsłużyć zadłużenie, Brytyjczycy sprzedają udziały w posiadanych przez siebie na całym świecie firmach telekomunikacyjnych. 7 września poinformował o zbyciu za 6,5 mld dolarów pakietu w China Mobile. Wkrótce również Vodafone pozbędzie się udziałów we francuskim SFR. Wartość tej transakcji to 7 mld funtów za 44 proc. akcji.

- Strategia Vodafone na najbliższe lata zakłada, iż spółka pozbywa się udziałów w spółkach, w których nie jest większościowym udziałowcem. Ich przesłanie jest jasne, albo mamy wszystko, czyli udział większościowy, albo nic - informowała w październiku WP Magdalena Borowik z IDC Polska.

Jej zdaniem decyzja o sprzedaży 24,39 proc. Polkomtela zapadała już jakiś czas temu. Kara nałożona przez indyjski sąd raczej nie przyspieszy transakcji, zwłaszcza że z nieoficjalnych informacji wynika, że do sprzedaży akcji może dojść już za kilka miesięcy.

d37buu4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37buu4