Trwa ładowanie...

W autach tylko części oryginalne?

W autach będzie można montować tylko oryginalne części, skończą się także wielomarkowe salony samochodowe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" o unijnej dyrektywie.

Share
W autach tylko części oryginalne?Źródło: Jupiterimages
d1hgbe7

Jeszcze 8 lat temu Komisja Europejska zliberalizowała rynek motoryzacyjny, zezwalając na instalowanie w autach nieoryginalnych części zamiennych bez utraty gwarancji producenta.

Rozporządzenie, znane jako GVO, zezwalało też na sprzedawanie kilku marek aut w salonach. Dzięki temu klient mógł taniej zapłacić w warsztatach za części i miał większy wybór wśród marek w salonach.

Teraz to się skończy. Od czerwca tego roku rozporządzenie GVO ma zostać zniesione. Zdaniem gazety, będzie to kosztowało polskich kierowców ok. 3 mld zł rocznie.
PAP

d1hgbe7

Komisja Europejska uspokaja
Wprawdzie w czerwcu wygasa rozporządzenie, które zezwala na instalowanie w autach części nieoryginalnych i omijanie w tej sposób drogich, autoryzowanych punktów dilerskich, ale Bruksela już wkrótce przedstawi nowe przepisy.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Amelia Torres zapewnia, że wzięte zostały pod uwagę obawy klientów. Podkreśla, że Komisja chce zagwarantować konkurencję na unijnym rynku motoryzacyjnym. - Chodzi o to, by konsumenci mogli naprawiać samochody i kupować części zamienne po jak najlepszej cenie. Nie ma żadnych wątpliwości, chcemy jeszcze lepszych rozwiązań dla konsumentów niż dotychczas. Tak, by mogli kupować części zamienne taniej, a nie drożej - tłumaczyła rzeczniczka Komisji.

Bruksela na razie nie ujawnia wszystkich szczegółów dotyczących nowych przepisów, zapowiada, że przedstawi je w ciągu kilku tygodni. Wojnę o nowe rozporządzenie toczyli od kilku lat właściciele niezależnych warsztatów z przedstawicielami wielkich koncernów samochodowych i producentów części. Tym ostatnim zależało na wygaśnięciu obecnych przepisów, nie chcieli też żadnych nowych regulacji, a ich stronę wziął polski rząd - wynika z wypowiedzi z wiceministra gospodarki Marcina Korolca. - Sytuacja producentów części oryginalnych powinna być brana pod uwagę w sposób szczególny, bo ta produkcja w Polsce się rozwija i jest dobrze oceniana - podkreślał wiceminister.
IAR

d1hgbe7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hgbe7
d1hgbe7