Trwa ładowanie...

W całych Włoszech mnożą się ataki na skarbówkę

We Włoszech nasilają się ataki na siedziby agencji podatkowej i akty przemocy wobec pracowników urzędów skarbowych. Media informują, że podatki stają się kwestią porządku publicznego w kraju.

W całych Włoszech mnożą się ataki na skarbówkęŹródło: AFP, fot: FILIPPO MONTEFORTE
d2ckqsq
d2ckqsq

Celem ataków grup anarchistów i innych radykalnych środowisk są filie agencji podatkowej Equitalia w kolejnych włoskich miastach. W sobotę butelki zapalające wrzucono do biura agencji w Livorno w Toskanii, w wyniku czego doszło do zniszczeń przy głównym wejściu. W piątek w rezultacie gwałtownych protestów pod siedzibą tej samej agencji w Neapolu, zajmującej się ściąganiem zobowiązań podatkowych, rannych zostało 12 osób.

W Mediolanie doszło do napaści na inspektorów skarbowych.

Nigdy wcześniej nie zanotowano we Włoszech takiej serii incydentów , które - jak się zauważa - zbiegają się w czasie ze stanowczą walką wypowiedzianą przez rząd Mario Montiego masowemu zjawisku niepłacenia podatków i jednocześnie fali samobójstw popełnianych przez ludzi otrzymujących wezwania do zapłacenia należności podatkowych.

Komentatorzy podkreślają, że dotychczas protesty przeciwko skrupulatnym, masowym kontrolom fiskalnym w całym kraju, mającym wręcz charakter "nalotów", kierowano głównie ze środowisk politycznych; miały one również charakter indywidualny. Teraz jednak sytuacja radykalnie się zmieniła - zauważa agencja Ansa. Obok protestów społecznych, osiągających poziom desperacji aż do samobójstw włącznie, coraz wyraźniejsze jest zjawisko aktów przemocy i form walki terrorystycznej, o czym świadczą koktajle Mołotowa - dodaje włoska agencja prasowa.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych stan alarmu na tle tego, co się dzieje, jest bardzo wysoki.

Wiceminister finansów Vittorio Grilli oświadczył: - To ogromny błąd atakować agencję Equitalia. To nie jest wróg, to jest instytucja państwa.

d2ckqsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ckqsq