Trwa ładowanie...
dsskhwm
26-02-2016 16:35

W Gdyni swoją siedzibę ma Asseco Data Systems

Jedna z największych polskich firm IT, Asseco Data Systems ma swoją siedzibę w Gdyni - ogłoszono w piątek. Obecnie spółka zatrudnia 700 osób, a do lipca ma to być ok. tysiąca w dziesięciu lokalizacjach. Na ten rok wartość sprzedaży szacowana jest na 450 mln zł.

dsskhwm
dsskhwm

Asseco Data Systems (ADS) powstało z połączenia sześciu polskich firm z Grupy Asseco - ADH-Soft, CK Zeto Łódź, Combidata Poland, Z.U.I Otago, PI Zeto Bydgoszcz oraz Unizeto Technologies. ADS dostarcza produkty i usługi IT, a także rozwiązania infrastruktury teleinformatycznej. Poza Gdynią posiada oddziały również w 9 innych lokalizacjach, m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Katowicach i Warszawie.

Prezes Asseco Poland, Adam Góral podczas konferencji prasowej w Gdyni inaugurującej działalność Asseco Data Systems zwrócił uwagę, że lokalizując siedzibę firmy w Gdyni "spłaca dług" wobec tego miasta. W 2007 r. Asseco (z siedzibą w Rzeszowie) kupiło Prokom, wówczas jedną z najbardziej znanych i najważniejszych firm w Gdyni.

Przyznał, że na siedzibę nowej spółki proponowano m.in. Bydgoszcz, Łódź, Szczecin. "Mamy zobowiązanie w stosunku do Gdyni i dziś ogłaszam, że od 1 stycznia duża firma złożona z firm o świetnej historii działa w Gdyni i będzie tutaj płaciła podatki; to, co zabraliśmy, to dziś oddajemy" - tłumaczył.

Góral przyznał, że chciałby, aby nowa firma na rynku międzynarodowym stała się "takim mniejszym Asseco".

dsskhwm

Prezes Asseco Data Systems, Andrzej Dopierała podczas konferencji prasowej w Gdyni tłumaczył, że dzięki połączeniu spółki, które wcześniej działały samodzielnie będą miały lepsze możliwości rozwoju, będą bardziej konkurencyjne. Liczy, że nowej firmie łatwiej będzie też eksportować swoje produkty i usługi. "Tym pojedynczym spółkom nie było łatwo przebić się ze swoją ofertą do spółek z innych krajów" - tłumaczył. Przyznał, że spółka "ma aspiracje eksportowe, bo dlaczego firma z Polski miałaby się skupiać tylko na rynku polskim".

Podał, że ADS chce być liderem w zakresie rozwiązań dla samorządów oraz rozwiązań cyber-bezpieczeństwa (podpis elektroniczny i certyfikaty bezpieczeństwa) w Polsce i rozszerzać te działalności na inne kraje.

Mówiąc o skali firmy podał, że "wyniki na ten rok to 450 mln zł sprzedaż, ok. 40 mln EBITDA, ok. tysiąca osób zatrudnionych i biura w 10 miastach w Polsce". "Tysiącosobowa firma w branży IT, która robi wynik 40 mln EBITDA to może nie jest pierwsza piątka, ale pierwsza siódemka" - argumentował. Podkreślił, że "spółka jest częścią Grupy Asseco, czyli polskiej firmy informatycznej znanej na całym świecie". Zauważył, że "nowej spółce łatwiej będzie pozyskać teraz dobrych pracowników, mając brand Asseco niż jak te spółki działały oddzielnie".

Spółka jest producentem oprogramowania i infrastruktury teleinformatycznej dla samorządów, klientów komercyjnych, dla administracji regionalnej i do obsługi świadczeń społecznych. Podano, że firma jest największym polskim centrum, obsługującym podpis elektroniczny. Jest także liderem sektora usług szkoleniowych oraz dostawcą platform do zarządzania kapitałem ludzkim i do e-edukacji.

dsskhwm

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek powiedział, że "Prokom zmienił właściciela, ale trafił w znakomite ręce i tak jak cieszyliśmy się z sukcesów gospodarczych Prokomu, tak cieszymy się z sukcesów i rozwoju Asseco uznając, że jest to część tego dziedzictwa, która trafiła w dobre ręce". "Gdynia jest atrakcyjna dla biznesu, tu powstają kolejne miejsca pracy dla wybitnych fachowców, a takie firmy jak Asseco, działające w mieście od lat, stale się rozwijają" - argumentował.

Prezydent nie ukrywał, że cieszy się, iż "te zintegrowane firmy o wymiarze ogólnopolskim główną kwaterę będą miały w Gdyni".

Asseco Poland jest największą polską firmą informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma podaje, że jest największym dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W rankingu Truffle 100 zajęła w 2014 roku szóste miejsce wśród największych producentów oprogramowania w Europie. Jest obecna w ponad 54 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 20 tys. osób.

dsskhwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsskhwm