Trwa ładowanie...
d21ef2o
d21ef2o

W IV kw. '09 wzrost produkcji blisko 5 proc., a wzrost PKB 2,5 proc. - Rozkrut z MF

18.12. Warszawa (PAP) - W IV kwartale 2009 r. dynamika produkcji może wynieść blisko 5 proc., zaś czwartkowe dane GUS o produkcji są potwierdzeniem prognozy MF, zgodnie z którą...
Share
d21ef2o

18.12. Warszawa (PAP) - W IV kwartale 2009 r. dynamika produkcji może wynieść blisko 5 proc., zaś czwartkowe dane GUS o produkcji są potwierdzeniem prognozy MF, zgodnie z którą wzrost PKB w IV kwartale 2009 r. będzie na poziomie 2,5 proc. - ocenia Marek Rozkrut, dyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki.

"Możemy liczyć na to, że w ostatnim kwartale tego roku produkcja zwiększy się o blisko 5 proc. Wczorajsze dane GUS pokazują, że nasza dotychczasowa prognoza wzrostu PKB w IV kwartale na poziomie 2,5 proc. z pewnością nie jest nadmiernie optymistyczna" - powiedział Rozkrut w piątkowej "Gazecie Wyborczej".

GUS podał w czwartek, że produkcja przemysłowa w listopadzie 2009 roku wzrosła o 9,8 proc. rdr, po spadku o 1,2 proc. rdr w październiku 2009 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,3 proc.

d21ef2o

Zdaniem Rozkruta wkład eksportu netto do PKB będzie słabł, zaś przejściowo zastąpi go odbudowa zapasów.

"W III kwartale (...) mieliśmy już wzrost zarówno eksportu, jak i importu w ujęciu kwartalnym po uwzględnieniu czynników sezonowych. To ważne dane, bo pokazują, że punkt zwrotny mamy już za sobą. (...) Kwartalny wzrost importu już jest większy niż eksportu. Wkład eksportu netto do PKB będzie więc słabł. Przejściowo zastąpi go odbudowa zapasów przez firmy, bez tego nie będą one mogły rozwijać swojej produkcji. Tu też mamy już punkt zwrotny" - powiedział. (PAP)

fdu/ ana/

d21ef2o

Podziel się opinią

Share
d21ef2o
d21ef2o