Trwa ładowanie...
d3o0xj8

W końcu wzrosty

Wczorajsza sesja miała kilka momentów zwrotnych. Po otwarciu na poziomie 2099 WIG-20 zaczął zyskiwać, ale opór w okolicach 2115 skutecznie powstrzymał zapędy strony popytowej, ponowne osłabienie zepchnęło indeks na dzienne minimum na 2094,5.

Share
d3o0xj8

Potem do popołudnia rynek konsolidował się ponad poziomem 2100. Korzystne dane z rynku nieruchomości w Stanach i wzrosty na giełdach w Europie, również nasz rynek wybiły z marazmu. Dynamiczna zwyżka pozwoliła pokonać opór na 2115 i zadziałała dopiero bariera podażowa na 2148-2150. Indeks zanotował dzienne maksimum na poziomie 2151, tuż przed zamknięciem notowań ciągłych. Na fixingu notowania zostały zepchnięte w dół i dzień zakończyliśmy na poziomie 2137, co oznaczało wzrost dzienny o 1,5%.
Wczorajszy wzrost pozwolił indeksowi dotrzeć do górnego ograniczenia kanału trendowego widocznego na danych intraday, w którym WIG-20 porusza się od dwóch tygodni. Pokonanie oporu na 2148-2150 oznaczałoby wybicie się w górę z tego kanału, co zdecydowanie poprawiłoby sytuację byków. Jednak dalszy ruch wzrostowy może napotkać kilka przeszkód. Pierwszą jest opór na 2162, gdzie jeszcze nie tak dawno znajdowało się wsparcie, które teraz może być naturalną barierą podażową. Nieco wyżej na poziomie 2172 przebiega 38,2% zniesienia fali spadkowej z grudnia. Duże znaczenie przywiązywałbym do strefy 2198-2200, gdzie znajduje się 50% zniesienia tej fali. Jednak najważniejszy jest poziom 2220-2223. Tu znajduje się 61,8% zniesienia fali grudniowej, a także 50% zniesienia spadków liczonych od listopada. Jeżeli słabość prezentowana przez nasz rynek w ostatnich tygodniach potwierdzi się, to impuls wzrostowy może szybko zgasnąć. Istotnym wsparciem jest poziom 2115.
Utrzymanie się indeksu ponad tą strefą będzie plusem dla byków. Kolejne wsparcie to poziom 2090, czyli ostatnie minimum. Po jego przełamaniu będę oczekiwał testu wsparcia 2058-2060. Wczorajsze wzrosty w Stanach wskazują, że w końcu doczekaliśmy się rajdu św. Mikołaja. Tamten rynek ma szansę utrzymać korzystną tendencję nawet do początku przyszłego roku. Przy takim scenariuszu również u nas możemy oczekiwać wzrostów, choć ich skala może nie być imponująca. Zamieszanie wokół KGHMu popsuło nastroje nie tylko wobec tej spółki, ale całego rynku. To może niestety hamować zapał kupujących.
Rafał Bogusławski

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3o0xj8

Podziel się opinią

Share
d3o0xj8
d3o0xj8