W ostatnim tygodniu XI podrożały zboża, potaniała trzoda chlewna i drób - MRiRW

07.12. Warszawa (PAP) - W ostatnim tygodniu listopada podrożały zboża, z kolei trzoda chlewna i drób odnotowały spadki cen. - wynika z cotygodniowych danych Ministerstwa Rolnictwa...

07.12.2009 | aktual.: 07.12.2009 13:15

07.12. Warszawa (PAP) - W ostatnim tygodniu listopada podrożały zboża, z kolei trzoda chlewna i drób odnotowały spadki cen. - wynika z cotygodniowych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ceny żywca wołowego były stabilne, zaś ceny mleka w proszku wzrosły.

ZBOŻA

W ostatnim tygodniu listopada br. na rynku krajowym odnotowano wzrost cen zbóż konsumpcyjnych i paszowych wynikający prawdopodobnie z uzupełniania zapasów przez przedsiębiorstwa przetwórcze. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej kształtowała się na poziomie 475 zł/t, tj. o 3,1 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu. Cena tego ziarna była również o blisko 2 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o prawie 1 proc. niższa niż przed rokiem.

Za żyto konsumpcyjne w skupie uzyskiwano 291 zł/t, tj. o 1,1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 9,3 proc. więcej niż przed miesiącem. Ziarno to było jednak o ok. 23 proc. tańsze niż przed rokiem.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia znacząco (o 10,3 proc.) podrożał w skupie jęczmień paszowy. W dniach 23-29.11.br. za zboże to płacono średnio 399 zł/t, tj. o ok. 8 proc. więcej niż przed miesiącem i o blisko 1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Cena kukurydzy w analizowanym tygodniu średnio wynosiła 460 zł/t. Była ona o ok. 2 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu oraz przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu 2008 r. kukurydza była droższa o 13 proc.

MIĘSO

W dniach 23-29.11.2009 r., w porównaniu do poprzedniego tygodnia, odnotowano 3 proc. spadek cen skupu żywca wieprzowego. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za trzodę chlewną płacono w tym czasie przeciętnie 3,99 zł/kg. Za żywiec wołowy, podobnie jak w poprzednim tygodniu, dostawcy otrzymywali średnio 4,68 zł/kg. W odniesieniu do cen sprzed miesiąca i roku trzoda chlewna była tańsza, a bydło droższe.

Nie przestają obniżać się ceny skupu drobiu. W analizowanym okresie za kurczęta typu brojler płacono przeciętnie 2,91 zł/kg, a za indyki 4,55 zł/kg, w obydwu przypadkach o ponad 1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Żywiec drobiowy był także o ok. 5 proc. tańszy niż miesiąc wcześniej. W porównaniu do notowań sprzed roku cena kurcząt była niewiele (o 0,6 proc.) niższa, natomiast cena indyków była o 13 proc. wyższa.

MLEKO

W ostatnim tygodniu listopada br. ceny odtłuszczonego mleka w proszku (po spadku w poprzednim tygodniu do 7,86 zł/kg) powróciły do poziomu notowanego dwa tygodnie wcześniej, tj. 7,92 zł/kg. Znacząco (o 4 proc.) wzrosły natomiast ceny pełnego mleka w proszku i wyniosły 9,60 zł/kg. W porównaniu do cen sprzed miesiąca proszek mleczny był droższy o 4-7 proc.(PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansedługinflacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)