Trwa ładowanie...
handel
14-08-2014 03:05

W święta handel kwitnie

Właściciele sklepów omijają zakaz sprzedaży, zatrudniając pracowników na tzw. umowy śmieciowe - informuje "Dziennik Polski".

W święta handel kwitnieŹródło: WP.PL
d24fmpv
d24fmpv

Piątek, 15 sierpnia, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Osoby, które planują zakupy mogą mieć problemy ze znalezieniem otwartej placówki. Duże sklepy i hipermarkety będą zamknięte. Jednak właściciele małych sklepów omijają zakaz sprzedaży, zatrudniając pracowników na tzw. umowy śmieciowe - informuje "Dziennik Polski".

Handel w święta teoretycznie możliwy jest tylko wtedy, gdy za ladą staje właściciel sklepu. W praktyce w wielu placówkach w takie dni właściciele jednak wypoczywają, a sprzedają zwykli pracownicy.

- To jest, niestety, możliwe, ponieważ zakaz handlu w dni świąteczne dotyczy tylko osób zatrudnionych na umowy o pracę. Jeżeli ktoś posiada umowę o dzieło albo umowę-zlecenie, niestety, nie podlega tym przepisom - tłumaczy Danuta Rutkowska, rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy.

d24fmpv

Wielu właścicieli sklepów właśnie w ten sposób próbuje omijać istniejące przepisy - wykorzystując osoby zatrudnione przez siebie na co dzień na tak zwanych umowach śmieciowych (czyli o dzieło i zlecenia) do pracy w dni, które są ustawowo wolne.

- A zdarza się również i tak, że z pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę właściciele sklepu na ten jeden świąteczny dzień podpisują też umowę o dzieło, licząc, że w ten sposób będą mogli obejść zakaz handlu i wszystko będzie zgodne z prawem - mówi Danuta Rutkowska.

d24fmpv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24fmpv