Trwa ładowanie...

W szpitalach operacja informatyzacja

Niedługo na wizytę umówimy się za pośrednictwem internetu, a dokumentację choroby dostaniemy e-mailem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
W szpitalach operacja informatyzacja
Źródło: Jupiterimages
d1xpg1o

Publiczne placówki nie mają wyjścia - muszą szybko kupować komputery, oprogramowanie i systemy informatyczne. Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia nakłada na nie obowiązek prowadzenia pełnej elektronizacji dokumentacji medycznej od 1 sierpnia 2014 roku.

- Przeciętny szpital powiatowy będzie musiał wydać na nie 2-3 mln zł. Przy 750 placówkach daje to rynek wart ponad 2 mld zł - wyliczają eksperci. Kolejny miliard złotych wydadzą na informatyzację placówki prywatne.

Właściwie nie ma tygodnia, aby kilka szpitali nie ogłosiło przetargów na opracowanie specjalistycznych e-systemów. Rafał Dunal z firmy EsaProjekt przekonuje, że to szybko rosnące zainteresowanie ma związek nie tylko z przepisami. Placówki coraz częściej zdają sobie sprawę, że dobry system informatyczny może przynieść spore oszczędności.

Zdaniem Rafała Dunala podstawowe zinformatyzowanie średniej wielkości placówki kosztuje ok. 2 mln zł. W cenie zawarty jest zakup do 150 komputerów, podłączenie do sieci i instalacja podstawowego systemu, np. do analizy kosztów.

d1xpg1o

Podziel się opinią

Share
d1xpg1o
d1xpg1o