Trwa ładowanie...

Waloryzacja rent i emerytur co roku

Prezydent podpisał ustawę przywracającą
coroczną waloryzację rent i emerytur, a także ustawę wydłużającą o
rok obowiązywanie obecnych przepisów dotyczących przechodzenia na
wcześniejszą emeryturę - poinformowała Kancelaria
Prezydenta.

Waloryzacja rent i emerytur co rokuŹródło: WP.PL
d490c85
d490c85

Obie nowelizacje ustawy o rentach i emeryturach zostały przyjęte przez Sejm na początku września.

Zgodnie z podpisaną nowelizacją ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przywrócona zostanie coroczna waloryzacja rent i emerytur o wskaźnik inflacji i co najmniej 20 proc. wskaźnika wzrostu płac.

Nowela zakłada ponadto likwidację tzw. starego portfela. Dla świadczeń przysługujących emerytom i rencistom urodzonym po 31 grudnia 1929 r. podwyższona zostanie kwota bazowa do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania - od 1 marca 2008 r. Chodzi o osoby, które przeszły na emeryturę w latach 1993-1998 i otrzymały emerytury wyliczone na podstawie zaniżonej kwoty bazowej do 91 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Waloryzacja o wskaźnik wyższy niż 20 proc. realnego wzrostu płac będzie możliwa za zgodą Komisji Trójstronnej. Waloryzacja będzie dokonywana co roku, 1 marca. Nowela pozwala też, by waloryzacja z 1 marca 2008 r. objęła także rok 2007, w którym jeszcze nie obowiązywała.

d490c85

Obecnie waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana co trzy lata, chyba że skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc.

Druga z podpisanych przez prezydenta nowelizacji zakłada z kolei przedłużenie do końca 2008 r. przepisów o zasadach przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Miały one obowiązywać tylko do końca tego roku, jednak nie uchwalono nowych przepisów o emeryturach pomostowych, które by je zastąpiły.

d490c85
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d490c85