Trwa ładowanie...
d4fuw36

Wartość wypłat o 13 proc. w górę

Wartość wypłaconych przez polskich ubezpieczycieli odszkodowań za wypadki drogowe spowodowane przez Polaków za granicą wzrosła w 2010 r. w porównaniu z 2009 r. o 13,35 proc., do 569 mln zł.
Share
Wartość wypłat o 13 proc. w górę
Źródło: Jupiterimages
d4fuw36

Stało się tak, mimo że liczba szkód spadła o 4 proc., do 34,6 tys. Nie pomogło także osłabienie euro (polscy ubezpieczyciele przeważnie w tej walucie wypłacają świadczenia poszkodowanym obywatelom innych państw). W 2009 r. średni kurs tej waluty był na poziomie 4,33 zł, podczas gdy w 2010 r. było to 3,99 zł.

– Wyjaśnieniem tej sytuacji jest to, że w 2010 r. zdarzały się bardzo wysokie wypłaty, sięgające milionów euro, w jednostkowych sprawach. Szczegółową wiedzę na ten temat, którą jednak nie możemy się podzielić, mamy zarówno my, jak i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – mówi Mariusz Wichtowski, szef Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. PBUK to instytucja zajmująca się m.in. organizowaniem likwidacji szkód spowodowanych w Polsce przez posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w krajach będących tak jak Polska członkami Systemu Zielonej Karty.

Udział wypłat z polis OC za szkody zagraniczne w odszkodowaniach ogółem rośnie. W 2009 r. wyniósł 9,72 proc., w 2010 r. już 10,77 proc.

d4fuw36

Jeśli chodzi o poszczególne kraje, to widoczny jest wzrost liczby szkód w Niemczech (z 13,9 tys. w 2009 r. do 14,3 tys.) i Rosji (ze 164 do 473), a spadek na Wyspach Brytyjskich.

– Rosja dopiero w 2009 r. przystąpiła do Systemu Zielonej Karty, więc wynik za tamten rok był zaniżony. Natomiast wzrost liczby szkód w Niemczech to rezultat tego, że Polacy coraz częściej wybierają się tam do pracy własnymi autami. Z kolei na Wyspach jest obowiązek przerejestrowywania pojazdów po dłuższym okresie pobytu. Dane o wypadkach spowodowanych przez właścicieli takich pojazdów nie trafiają do PBUK – tłumaczy Wichtowski.

Jaka jest prognoza na bieżący rok? – Jeśli chodzi o wzrost liczby szkód w Niemczech, to ten trend się zapewne utrzyma w związku z otwarciem niemieckiego rynku pracy dla Polaków – uważa szef PBUK. Co do ogólnej liczby szkód, Wichtowski nie podejmuje się prognoz. Wskazuje na jej duże wahania. W 2005 r. było ich 24,9 tys., a w dwa lata później już 40 tys.

Jego zdaniem pewne jest, że będzie rosła wartość odszkodowań wypłacanych za szkody zagraniczne. – Zjawisko wzrostu wartości odszkodowań występuje szczególnie w krajach Europy Zachodniej. Pytanie tylko o tempo tego wzrostu – mówi szef PBUK.

d4fuw36

Podziel się opinią

Share
d4fuw36
d4fuw36