Trwa ładowanie...
d4b0hho

Ważna zapowiedź premiera Turcji. Lira odzyskuje siły

Sporą część ubiegłotygodniowych strat odrobiła już turecka lira na rynku walutowym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ważna zapowiedź premiera Turcji. Lira odzyskuje siły
(Fot: Pixabay.com/Domena publiczna)
d4b0hho

Sporą część ubiegłotygodniowych strat odrobiła już turecka lira na rynku walutowym. Poniedziałek przynosi jej umocnienie o ponad 1 procent wobec dolara.

Na tureckim rynku finansowym powoli opada kurz po wydarzeniach z ubiegłego tygodnia. Gdy w nocy z 15 na 16 lipca w Turcji miał miejsce nieudany zamach stanu, inwestorzy w Polsce mogli obawiać się tąpnięcia.

Zawirowania ograniczyły się w dużej mierze do rynku tureckiego. Waluta tego kraju, lira, w jednej chwili straciła około 3 procent do dolara. Lirze nie sprzyjało też obniżenie w ubiegłym tygodniu ratingu Turcji - analitycy agencji S&P zwrócili uwagę na niekorzystny wpływ politycznego zamieszania na turecką gospodarkę i możliwość przyciągnięcia zagranicznego kapitału. Spowodowało to dalsze osłabienie tureckiej waluty do rekordowo niskiego wobec dolara poziomu 0,32 (1 lira = 0,32 dolara).

d4b0hho

Poniedziałek przynosi już próbę umocnienia liry po ubiegłotygodniowych spadkach. Dolar traci do tureckiej waluty ponad 1 proc., tyle samo co euro.

Jednym z powodów odbicia może być zapowiedź premiera Turcji. W wywiadzie dla Bloomberga Binali Yildirim zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu, który ma wesprzeć projekty infrastrukturalne w Turcji i w ten sposób utrzymać wzrost gospodarczy.

Premier skrytykował też agencję S&P za obniżenie ratingu. Jego zdaniem analitycy powinni byli wstrzymać się z decyzją ze względu na sytuację w Turcji. Podkreślił jednocześnie, że turecka gospodarka pozostaje mocna.

Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!

d4b0hho

Podziel się opinią

Share
d4b0hho
d4b0hho