Trwa ładowanie...
oprac. Łukasz Pałka
25-07-2016 13:35

Ważna zapowiedź premiera Turcji. Lira odzyskuje siły

Sporą część ubiegłotygodniowych strat odrobiła już turecka lira na rynku walutowym.

Ważna zapowiedź premiera Turcji. Lira odzyskuje siłyFot: Pixabay.com/Domena publiczna
d4b203h
d4b203h

Sporą część ubiegłotygodniowych strat odrobiła już turecka lira na rynku walutowym. Poniedziałek przynosi jej umocnienie o ponad 1 procent wobec dolara.

Na tureckim rynku finansowym powoli opada kurz po wydarzeniach z ubiegłego tygodnia. Gdy w nocy z 15 na 16 lipca w Turcji miał miejsce nieudany zamach stanu, inwestorzy w Polsce mogli obawiać się tąpnięcia.

Zawirowania ograniczyły się w dużej mierze do rynku tureckiego. Waluta tego kraju, lira, w jednej chwili straciła około 3 procent do dolara. Lirze nie sprzyjało też obniżenie w ubiegłym tygodniu ratingu Turcji - analitycy agencji S&P zwrócili uwagę na niekorzystny wpływ politycznego zamieszania na turecką gospodarkę i możliwość przyciągnięcia zagranicznego kapitału. Spowodowało to dalsze osłabienie tureckiej waluty do rekordowo niskiego wobec dolara poziomu 0,32 (1 lira = 0,32 dolara).

Poniedziałek przynosi już próbę umocnienia liry po ubiegłotygodniowych spadkach. Dolar traci do tureckiej waluty ponad 1 proc., tyle samo co euro.

d4b203h

Jednym z powodów odbicia może być zapowiedź premiera Turcji. W wywiadzie dla Bloomberga Binali Yildirim zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu, który ma wesprzeć projekty infrastrukturalne w Turcji i w ten sposób utrzymać wzrost gospodarczy.

Premier skrytykował też agencję S&P za obniżenie ratingu. Jego zdaniem analitycy powinni byli wstrzymać się z decyzją ze względu na sytuację w Turcji. Podkreślił jednocześnie, że turecka gospodarka pozostaje mocna.

d4b203h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b203h