Trwa ładowanie...
d1kdav6
giełda

Wiadomości ze spółek w centrum uwagi

Wczorajsze zwyżki zaowocowały ustanowieniem przez najważniejsze światowe indeksy rekordów hossy. W środę na giełdach europejskich nieznaczną przewagę osiągnęli sprzedający.

Share
d1kdav6

W drugiej połowie sesji zarówno FTSE 100 i CAC 40 znajdowały się minimalnie pod kreską, w okolicach poziomu wczorajszego zamknięcia oscylował frankfurcki DAX. Brak istotnych odczytów danych makro, sprawił że przed planowanym na 16.00 polskiego czasu wystąpieniem szefa Fed, Bena Bernanke, uwaga uczestników rynku skupiła się na doniesieniach płynących ze spółek.

W Paryżu o 3,5 proc. taniały papiery producenta samochodów Peugeot. Zarząd spółki wprawdzie pochwalił się wypracowaniem w 2010 roku dodatniego wyniku netto (1,3 mld euro wobec straty na poziomie 1,4 mld euro rok temu) , ale zapowiedział także, że branżę motoryzacyjną czeka trudny okres . Na drugim biegunie znalazły się papiery spółki Suez Environment, które po ogłoszeniu przez przedsiębiorstwo wyników znacznie lepszych od oczekiwań wystrzeliły o ponad 4 proc.

Wczorajsza decyzja Ludowego Banku Chin o kolejnej podwyżce stóp procentowych spowodowała, że w Londynie, jak na większości rynków, pod wpływem obaw o osłabienie popytu w Chinach, taniały walory spółek surowcowych. Akcje BHP Billiton i Vedanta Resources zniżkowały odpowiednio o 1,3 i 1,4 proc. Wśród spółek tworzących indeks FTSE 100 duże straty notowała firma Reckitt Benckiser, kurs producenta chemii domowej, leków i żywności zanurkował o około 7 proc. Inwestorzy przeceną zareagowali na wyniki słabsze od oczekiwań i prognozy zakładające spadek dynamiki sprzedaży i zarobku.

d1kdav6

We Frankfurcie taniały akcje operującej w tej samej branży firmy Henkel oraz producenta odzieży sportowej Adidas. Papiery obu spółek taniały po około 1,2 proc. Wzrostom przewodziła z kolei spółka Metro, właściciel detalicznych sieci handlowych. Jej walory po zapowiedzi wypracowania bardzo dobrych wyników drożały o ponad 3 proc.

Po 15. FTSE 100 tracił ok. 0,4 proc. i znajdował się na poziomie 6070 punktów, CAC40 był tylko 0,07 proc. pod kreską, kilka punktów nad poziomem 4100 punktów. DAX oscylował w okolicach ustanowionych wczoraj maksimów na poziomie 7323 punktów.

Sporządził:
Zespół GO4X

d1kdav6

Podziel się opinią

Share
d1kdav6
d1kdav6