Trwa ładowanie...

Więcej dzieci wyjedzie na wakacje dzięki 500+? Na to liczy minister

- Liczę, że dzięki programowi Rodzina 500+ na upragnione wakacje wyjedzie o wiele więcej dzieci niż w ubiegłych latach, szczególnie z rodzin wielodzietnych i tych gorzej sytuowanych - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Więcej dzieci wyjedzie na wakacje dzięki 500+? Na to liczy ministerŹródło: Shutterstock.com
de0zrzj
de0zrzj

- Może niektóre z dzieci w tym roku wyjadą na swoje pierwsze w życiu wakacje - powiedziała Rafalska. Jej zdaniem, więcej dzieci może wyjechać na wypoczynek także dzięki lepszej sytuacji gospodarczej Polski, co wpływa na zamożność rodzin. - Mamy lepszą sytuację na rynku pracy, wzrosły wynagrodzenia - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Jak zaznaczyła, to od decyzji rodziców zależy jak wydadzą środki z 500+ i gdzie wyjadą na wakacje wraz z dziećmi. - Nie chcemy ingerować w takie decyzje, rodzina w tym zakresie jest autonomiczna - stwierdziła Rafalska.

Wyraziła nadzieję, że w tym roku będzie więcej propozycji tzw. stacjonarnych form spędzania wakacji, jak np. półkolonie, czy wczasy w mieście. - W 2016 r. obserwowałam pewną reaktywację tych form wakacyjnych. Są one tańsze niż te komercyjne i gwarantują dłuższą opiekę nad dziećmi. Kolonie czy obozy to są turnusy 10 dniowe, czasami 14 dniowe. A wakacje trwają 2 miesiące. Te młodsze dzieci muszą być pod opieką. Pracujący rodzice nie mogą przecież sobie pozwolić na długie urlopy - wyjaśniała szefowa MRPiPS.

de0zrzj

Według niej, zakłady pracy odeszły od organizowania wypoczynku. - Wolą wykupić komercyjne formy. One są jednak wielokrotnie droższe - oceniła minister.

Zobacz także: jakie zmiany w programie Rodzina 500+ nas czekają?

Jak przypomniała, sama przez wiele lat zajmowała się organizowaniem wypoczynku dla dzieci. - Zaczęło się na studiach. Potem zajmowałam się tym dodatkowo, wakacyjnie, działając w związku zawodowym. Organizowanie wakacji i opieka nad najmłodszymi w czasie wypoczynku to kawał ciężkiej i bardzo odpowiedzialnej pracy, gdyż rodzice powierzają opiekunom to, co mają najcenniejszego - swoje dzieci - mówiła Rafalska.

Programem 500+ objętych jest 3 mln 977 tys., łącznie z dziećmi znajdującymi się w pieczy zastępczej. Największy udział beneficjentów programu 500+ stanowią rodziny z dwojgiem dzieci - 1,5 mln rodzin (58 proc.); rodzin z jednym dzieckiem jest 724 tys. (28 proc.), a rodzin wielodzietnych - 378 tys. (14,5 proc.).

de0zrzj

Z badań Finansowy Barometr ING wynika, że dzięki programowi rodzice mogli kupić odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.) a także wyjechać na rodzinne wakacje (22 proc.). Ważnym elementem jest edukacja: 22 proc. badanych wydało środki na książki i pomoce naukowe, a 20 proc. na dodatkowe zajęcia dla dzieci. Aż 17 proc. badanych sfinansowało dzięki programowi wycieczki i wyjazdy szkolne dla dzieci.

Z badania wynika, że 21 proc. osób otrzymujących środki z programu 500+ zaczęło po raz pierwszy oszczędzać, a kolejne 36 proc. odkłada teraz więcej niż wcześniej. W sumie, tylko 32 proc. beneficjentów programu przyznaje, że wydaje wszystkie środki z 500+ na bieżąco.

Paweł Żebrowski

de0zrzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de0zrzj