Trwa ładowanie...

Więcej prezesów do wymiany

Ten rok może zatrząść stołkami szefów wielu firm. W Polsce łowcy głów spodziewają się roszad głównie w sektorze finansowym i farmacji - pisze "Rzeczpospolita". Na świecie co czwarta spółka może wymienić prezesa - twierdzą specjaliści od kadr.

Więcej prezesów do wymianyŹródło: Jupiterimages
dn5qc98
dn5qc98

W ubiegłym roku 28 proc. z prezesów 50 największych firm z Listy 500 "Rzeczpospolitej" pożegnało się ze stanowiskiem. Podobnie było wśród największych spółek giełdowych skupionych w WIG20.
Rotacja na poziomie 25 proc. to sporo, choć wyraźnie mniej niż rok wcześniej - wtedy aż siedem firm z tej grupy wymieniło szefa, czemu sprzyjały m.in. powyborcze roszady w spółkach Skarbu Państwa. Wymiany prezesów widoczne też były wśród wszystkich spółek publicznych.

Według obliczeń "Rz", w ubiegłym roku 91 firm, czyli niespełna 19 proc. wszystkich spółek notowanych na warszawskiej giełdzie i na rynku NewConnect, zmieniło prezesa. Rok wcześniej takich zmian było 96, ale ponieważ firm na giełdzie było mniej, odsetek roszad sięgał 21 proc. Jeszcze większy spadek nastąpił na świecie.

Jak wynika z ocen Korn/Ferry International, światowego lidera executive search, czyli rekrutacji na najwyższe stanowiska kierownicze, 2009 r. był w tej branży okresem globalnej recesji. Liczba zmian zmalała o połowę - szefów wymieniła co dziesiąta firma.

Więcej szczegółów w dzisiejszej publikacji "Rzeczpospolitej".

dn5qc98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn5qc98