Wielka transakcja w Warszawie. Polski miliarder przejmuje nieruchomość

Grupa Arche, której prezesem jest ekscentryczny miliarder Władysław Grochowski, poinformowała, że kupiła właśnie niemal 11-hektarową nieruchomość w Warszawie. Na jej terenie stoi XIX-wieczny Fort Szczęśliwice. Na transakcję trzeba było wyłożyć 15 milionów dolarów plus VAT.

Wielka transakcja w Warszawie. Kierowana przez Władysława Grochowskiego Grupa Arche kupuje nieruchomość, na terenie której leży Fort Szczęśliwice
Wielka transakcja w Warszawie. Kierowana przez Władysława Grochowskiego Grupa Arche kupuje nieruchomość, na terenie której leży Fort Szczęśliwice
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Arche | lukszczepanski
oprac. TOS

Grupa Arche poinformowała o zakupie w środowym raporcie bieżącym. Na ten dzień datowana jest także transakcja kupna. Nieruchomość ma ponad 108 tysięcy metrów kwadratowych, czyli prawie 11 hektarów, i kosztowała 15 mln dolarów, czyli przy obecnym kursie niemal 60 mln zł, plus VAT.

Podpisana w środę umowa jest konsekwencją umowy przedwstępnej z końca maja. Na początku czerwca stołeczna "Gazeta Wyborcza" przypominała, że Fort Szczęśliwice był od 2004 roku własnością tureckiego biznesmena Sabriego Bekdasa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

„Wchodzę tam, skąd wszyscy uciekają". Ekscentryczny miliarder Władysław Grochowski - Biznes Klasa #3

Bekdas kupił fort od Agencji Mienia Wojskowego i chciał tam zbudować zespół hoteli. Zanim jednak zaczął inwestycję, Warszawa przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który nie pozwala na tak intensywną zabudowę. Bekdas z planów się więc wycofał i postanowił sprzedać nieruchomość.

Co można tu zbudować

"Wyborcza" tłumaczyła, że plan miejscowy dopuszcza wzniesienie nowych budynków, ale zabudowa nie może być intensywna. Budynki mogą zająć 20 proc. powierzchni w obrębie dawnej fosy i mogą mieć maksymalnie 13,5 metra wysokości. Zgodnie z MPZP mogą zostać przeznaczone pod funkcje hotelowe, gastronomiczne i komercyjne. Sam fort jest natomiast wpisany do ewidencji zabytków, a nie do rejestru, co daje możliwość jego przebudowy - po uzyskaniu potrzebnych zgód od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Grupa Arche działa w branży deweloperskiej i hotelarskiej i ma doświadczenie w adaptowaniu zabytkowych i historycznych obiektów na hotele. Należy do niej 18 hoteli, m.in. Pałac i Folwark Łochów, Cukrownia Żnin, Dwór Uphagena Gdańsk i Fabryka Samolotów Mielno.

Prezes bez komputera

Prezesem Arche jest zaś ekscentryczny biznesmen Władysław Grochowski. W programie "Biznes Klasa" mówił redaktorowi naczelnemu money.pl Łukaszowi Kijkowi, że za każdym razem, gdy podejmuje decyzję o renowacji, kieruje się emocjami. Zdradził też, że nigdy nie przeczytał żadnego biznesplanu, a działa głównie na podstawie emocji i intuicji.

Nie używa komputera, wiadomości mailowe dostaje w formie wydruku, ale tylko te ważniejsze. - Jestem wolnym człowiekiem, nie potrzebuję tego do zarządzania i nawet nieźle to idzie - stwierdził. Według danych, które podał, wartość firmy, którą zarządza, jest wyceniana na ponad miliard złotych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (244)