Trwa ładowanie...

Wkrótce prezydent wybierze doradców

Zespół ekspertów z kilku dziedzin, w tym ekonomista i finansista, ma wesprzeć prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wkrótce prezydent wybierze doradcówŹródło: AFP/JANEK SKARZYŃSKI
d1upqkd
d1upqkd

Je­rzy Pru­ski, daw­niej m.in. wi­ce­pre­zes NBP i pre­zesPKO BP, prof. Wi­told Or­łow­ski, by­ły do­rad­ca eko­no­micz­ny pre­zy­den­ta Alek­san­dra Kwa­śniew­skie­go, oraz Ry­szard Pe­tru, głów­ny eko­no­mi­sta BRE Ban­ku – to oso­by, któ­re między in­ny­mi są bra­ne pod uwa­gę przy wy­bo­rze do­rad­cy pre­zy­den­taBro­ni­sła­wa Ko­mo­row­skie­go.

Trwają rozmowy z potencjalnymi kandydatami tak na doradcę ekonomicznego, jak i na innych doradców. – Prezydent chciałby stworzyć dobry zespół ekspertów, którzy będą w stanie wspólnie myśleć o państwie jako o całości, a nie tylko o wąskich dziedzinach życia – powiedział „Parkietowi” Jacek Michałowski, szef kancelarii prezydenta. – W skład zespołu mają wejść historyk, socjolog, ale też makroekonomista czy finansista.

Prezydent nie zamierza na razie tworzyć kilkuosobowych zespołów ekspertów zajmujących się konkretnymi dziedzinami. Być może w przyszłości powstaną robocze grupy odpowiedzialne za rozwiązanie konkretnych zadań.

Profesor Dariusz Filar, były członek Rady Polityki Pieniężnej, przypomina, że Witold Orłowski, obecnie główny ekonomista PricewaterhouseCoopers, ma duże doświadczenie, jeśli chodzi o doradzanie głowie państwa. Z kolei Jerzy Pruski, szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jest jednym z najlepszych finansistów w kraju. – Myślę, że obaj świetnie się nadają na doradców – wyjaśnił Filar. – Mając zaś przy boku osoby z ogromnym doświadczeniem i posiadające autorytet w środowisku, łatwiej będzie prezydentowi zespół ekspertów uzupełniać.

d1upqkd

Jerzy Pruski zasiadał w RPP w latach 1998–2004. Po upływie kadencji prof. Leszek Balcerowicz, ówczesny szef banku centralnego, desygnował go na stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. Pruski zrezygnował z tej funkcji ze względu na konflikt z następcą Balcerowicza – Sławomirem Skrzypkiem. Po krótkim epizodzie w PKO BP przeszedł do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Z kolei Witold Orłowski w latach 90. pracował w Biurze ds. Integracji Europejskiej i Banku Światowym. Podobnie jak Pruski, blisko współpracował z Balcerowiczem – był jego doradcą w czasach, gdy ten był ministrem finansów. W latach 2002–2005 Orłowski pełnił funkcję szefa zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Potem uczestniczył w pracach Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Lechu Kaczyńskim, teraz jest członkiem Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku.
Z kolei Ryszard Petru w latach 2001–2004 pracował jako ekonomista ds. Polski i Węgier w Banku Światowym. Doradzał w sprawach związanych z reformami emerytalnymi i finansami publicznymi w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej. W okresie 2004–2008 był głównym ekonomistą banku BPH. W latach 1997–2000 doradzał Balcerowiczowi w sprawach reformy emerytalnej.

Elżbieta Glapiak

d1upqkd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1upqkd