Trwa ładowanie...
d36sk6h
gospodarka
28-10-2004 12:10

Wolniejszy wzrost gospodarczy

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową szacuje, że w tym roku wzrost Produktu Krajowego Brutto wzrośnie o 5,6%.

d36sk6h
d36sk6h

Wcześniej eksperci Instytutu zakładali wyższy, bo 6-procentowy wzrost. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową zwraca jednak uwagę, że szacowany na ten rok wzrost gospodarczy będzie najlepszy od sześciu lat.

To niewielkie obniżenie przez Instytut prognozy wzrostu na ten rok wynika z nieco wolniejszego wzrostu naszej gospodarki w trzecim kwartale i prawdopodobnie w czwartym.

Eksperci Instytutu zwracają uwagę, że wolniejszy w drugiej połowie roku wzrost gospodarczy to efekt wygaśnięcia jednorazowego impulsu z wstąpienia do UE, który bardzo korzystnie wpłynął na wyniki pierwszego półrocza.

Przedstawiając stan naszej gospodarki wiceprezes Instytutu Bohdan Wyżnikiewicz podkreslił, że o trwałości wzrostu gospodarczego zadecydują inwestycje. _ Nadal zbyt mało pieniędzy jest przeznaczanych na ten cel _ - dodał.

d36sk6h

W trzecim kwartale utrzymywał się dynamiczny wzrost eksportu i zatrzymany został wzrost inflacji - podkreślają eksperci Instytutu.

Jeśli chodzi o bezrobocie, to w ocenie Instytutu bardziej odczuwalny wzrost zatrudnienia nastąpi w przyszłym roku.

Instytut Badań nad Gospodarka ocenia, że nadal szybko rosnący eksport będzie głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego.

W przyszłym roku i w 2006 nasza gospodarka będzie nadal szybko się rozwijać a członkostwo w Unii Europejskiej będzie korzystnie wpływać na naszą gospodarkę - uważają eksperci Instytutu..

Do możliwych zagrożeń dla wzrostu gospodarczego eksperci zaliczyli: brak postępu w reformach, w tym naprawie finansów publicznych, utrzymywanie się wysokich cen ropy na świecie i niskich nakładów na inwestycje. Niekorzystnie na gospodarkę mogłaby oddziaływać niestabilna sytuacja polityczna - podkreślają eksperci Instytutu.

d36sk6h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36sk6h