Wracamy do ziemianek. Zobacz nową propozycję polskich architektów
Pierwszy w Polsce, energooszczędny budynek wzniesiony w technologii ziemi ubijanej w szalunkach powstał w Pasłęku (warmińsko-mazurskie), informuje PAP. Inwestycja zrealizowana przez naukowców z Politechniki Warszawskiej i miejscową gminę ma promować architekturę ekologiczną.
Budynek zaprojektowali architekci z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Do ścian konstrukcyjnych i zewnętrznych zastosowali technologię ziemi ubijanej w szalunkach. Ich uzupełnieniem wewnątrz jest warstwa wzniesiona z bloczków słomiano-glinianych, a ściany działowe wykonane są z bloczków ziemnych prasowanych. Budynek jest energooszczędny i umożliwia pasywne odzyskiwanie ciepła.
W Pasłęku zbudowano dom z ubitej ziemi. Budynek zaprojektowali architekci z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej - informuje PAP. Do ścian konstrukcyjnych i zewnętrznych zastosowali technologię ziemi ubijanej w szalunkach. Ich uzupełnieniem wewnątrz jest warstwa wzniesiona z bloczków słomiano-glinianych, a ściany działowe wykonane są z bloczków ziemnych prasowanych. Budynek jest energooszczędny i umożliwia pasywne odzyskiwanie ciepła.
Realizacja tego projektu miała pokazać walory użytkowe - przyjaznego dla środowiska - budownictwa z surowej, czyli niewypalanej ziemi. Modelowy budynek, który powstał w pasłęckim parku ekologicznym będzie pełnił funkcje doświadczalno-dydaktyczne.
Parterowy obiekt o pow. 80 m kw. zbudowano ze składników naturalnych przy zastosowaniu zmodernizowanych tradycyjnych technologii. Do konstrukcji murów wykorzystano mieszankę ziemi z placu budowy ze środkiem stabilizującym.