Trwa ładowanie...
d2rakz6

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w I zanotował kolejną obniżkę - BIEC

15.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w styczniu spadł do 79,4 pkt. -...

Share
d2rakz6

15.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w styczniu spadł do 79,4 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), (...) w styczniu 2013 r. ponownie spadł o blisko 1 punkt i był to szósty, kolejny miesiąc obniżania się wartości wskaźnika" - napisano w badaniu.

"Spośród dziewięciu składowych, osiem działało w kierunku obniżania się inflacji. Najszybciej spadały składowe decydujące o kosztach wytwarzania, co świadczy o silnych procesach dostosowawczych dokonujących się w przedsiębiorstwach w odpowiedzi na kurczący się popyt. Jednak przedstawiciele firm w ostatnim czasie coraz częściej sygnalizują konieczność podnoszenia cen na produkowane wyroby. Była to jedyna składowa, która działała w tym miesiącu w kierunku przyspieszonego niż dotychczas wzrostu cen" - dodano.

Autorzy raportu zaznaczają, że najsilniejszy wpływ na spadek wskaźnika miało obniżenie cen usług transportu i magazynowania.

d2rakz6

"W październiku 2011 roku (ostatnie dostępne dane) obniżono ceny wszystkich kategorii cen związanych z tą działalnością. Wydaje się więc, że odnotowany miesiąc wcześniej wzrost cen usług miał charakter incydentalny. W kolejnych miesiącach tendencja do redukcji cen tych usług powinna być kontynuowana. Postępujące spowolnienie w gospodarce zmniejsza na nie popyt, a to sprzyja obniżce cen" - napisano. (PAP)

nik/ ana/

d2rakz6

Podziel się opinią

Share
d2rakz6
d2rakz6