Wybory prezydenckie 2020. Programy wyborcze czołowych kandydatów na urząd
Przed nami wybory prezydenckie 2020 roku, które odbędą się już 28 czerwca. Z tej okazji w skrócie przypominamy programy wyborcze liczących się kandydatów na urząd prezydenta RP.
Wybory prezydenckie 2020. Programy wyborcze czołowych kandydatów na urząd
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Ewentualna druga tura 12 lipca. Przypomnijmy, że wszystkie z dotychczasowych sondaży wskazują, że druga tura faktycznie będzie potrzebna do wyłonienia zwycięzcy prezydenckiego plebiscytu.
Lista kandydatów - wybory prezydenckie 2020:
- Robert Biedroń
- Krzysztof Bosak
- Andrzej Duda
- Szymon Hołownia
- Marek Jakubiak
- Władysław Kosiniak-Kamysz
- Mirosław Piotrowski
- Paweł Tanajno
- Rafał Trzaskowski
- Waldemar Witkowski
- Stanisław Żółtek
Wybory prezydenckie 2020 - programy wyborcze kandydatów w pigułce:
- Andrzej Duda podczas kampanijnych wystąpień zapowiadał też pełne wsparcie dla rządowych programów 500+ i 300+. Chce też kontynuować reformę sądownictwa. Zapowiedział również, że za jego kadencji Polska nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Andrzej Duda podczas kampanii wyborczej przedstawił "Plan Dudy".
- Rafał Trzaskowski podkreśla, że najważniejszym priorytetem jego programu jest pomoc ludziom, a nie wydawanie miliardów na huczne inwestycje i propagandę. Chce wprowadzić też tzw. ustawę skromnościową. - Czas skończyć z kolejnymi „wyjątkami” i obchodzeniem ustawy kominowej dla nabijania kieszeni partyjnych nominatów za pieniądze państwowych spółek - mówił podczas kampanii.
Czytaj też: Opłata za wywóz śmieci. Prosty sposób na obniżkę
- Robert Biedroń za jeden z priorytetów swojej kampanii uznaje zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. Chce, by emerytura minimalna wynosiła 1600 zł na rękę. Planuje wprowadzić program leków za 5 zł. Stawia też na działania na rzecz poprawy klimatu
- Szymon Hołownia w trakcie kampanii wyborczej ogłosił program, w którym skupia się na czterech obszarach. Jest to bezpieczeństwo narodowe, ochrona środowiska, solidarność społeczna oraz samorządność i działalność społeczna. Hołownia chce odbudować wspólnotę i prowadzić dialog z politykami.
- Władysław Kosiniak-Kamysz stawia natomiast na budowę silnego, bezpiecznego i dostatniego państwa. Chce, by ministrowie w Kancelarii Prezydenta pochodzili ze wszystkich partii parlamentarnych, a filie Kancelarii w 49 byłych miastach wojewódzkich. Planuje też zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6,8% PKB i podniesienie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.
- Krzysztof Bosak planuje z kolei wprowadzić systemową reformę Rzeczypospolitej. Zdaniem Bosaka, Polska powinna stać się nowoczesną republiką, której władza winna oprzeć się na solidnym fundamencie, którym jest naród polski. Bosak zapowiadał też, że jako prezydent RP nigdy nie podpisze jakiejkolwiek ustawy podwyższającej Polakom podatki i opłaty. Chce bronić wartości tradycyjnych oraz niepodległego i suwerennego państwa przed wpływamy zewnętrznymi.