Wyjaśniamy, jak kwalifikowane są firmy do grup taryfowych

Na polskim rynku funkcjonuje kilka podstawowych taryf prądu dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw o różnej charakterystyce. Dziś postaramy się wyjaśnić, na czym polegają różnice pomiędzy nimi.

Wyjaśniamy, jak kwalifikowane są firmy do grup taryfowych

Artykuł sponsorowany

Jaki jest główny podział odbiorców prądu?

Zapotrzebowanie na prąd w typowym domu jednorodzinnym jest zupełnie inne niż choćby w hotelu, a tym bardziej w dużej firmie produkcyjnej. Oto podstawowy podział na taryfy przewidziane dla poszczególnych odbiorców.

Taryfa G dla gospodarstw domowych i niektórych działalności jednoosobowych

Największa grupa spośród nich korzysta z taryfy G, przewidzianej dla gospodarstw domowych. Prawo do pobierania prądu na jej podstawie mają dodatkowo osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, ale pod warunkiem, że wykonują swoją pracę w miejscu zamieszkania i nie przyjmują w lokalu klientów, pacjentów lub interesantów. Taryfa G, w przeciwieństwie do pozostałych, jest niezależna od poziomu napięcia. Do wyboru są jednak różne warianty wielkości mocy oraz stref czasowych. Warto też zaznaczyć, że tylko w tej taryfie ceny podlegają kontroli i zatwierdzaniu Urzędu Regulacji Energii.

Taryfa C, czyli wybór dla większości firm

Taryfa C, podobnie jak wszystkie pozostałe, jest oferowana klientom na zasadach wolnorynkowych. Kwalifikują się do niej przedsiębiorstwa, które potrzebują prądu o niskim napięciu, ale jednocześnie wyższej mocy umownej niż gospodarstwa domowe. W tej grupie znajdują się niewielkie zakłady produkcyjne, ale przede wszystkim firmy handlowe, usługowe, biura i więksi rzemieślnicy.

Taryfa B, czyli prąd o średnim napięciu

Standardowymi użytkownikami taryfy B są odbiorcy prądu o średnim napięciu, przede wszystkim średniej wielkości zakłady produkcyjne, ale także większe obiekty komercyjne, na przykład hotele czy centra handlowe.

Taryfa A – prąd o wysokim napięciu

Taryfa A odpowiada wysokiemu napięciu. W tej grupie odbiorców prądu znajdują się największe w kraju zakłady przemysłowe, które pobierają najwięcej energii elektrycznej i mają wysokie zapotrzebowanie na moc.

Co oznacza pierwsza cyfra w taryfie?

Po literze oznaczającej przynależność do taryfy znajduje się cyfra. Oznaczenie 1 dotyczy taryfy, której moc nie przekracza 40 kW. Większa moc oznaczona jest w przy pomocy cyfry 2.

Co oznacza druga cyfra w taryfie i mała litera?

W niektórych taryfach znajdziemy także kolejną cyfrę, która odnosi się do podziału na strefy czasowe. Cyfry od 1 do 4 odpowiadają liczbie stref czasowych. Cena energii różni się w poszczególnych godzinach. Niekiedy w oznaczeniach spotkamy jeszcze małą literę. Litera „a” to rozliczenie w strefach szczytowej i pozaszczytowej, natomiast litera „b” w strefie nocnej i dziennej.

Więcej informacji na temat prądu dla firm i taryf można znaleźć pod adresem https://poprostuenergia.pl/.

Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)