Trwa ładowanie...

Wyłączają sygnał

Województwo lubuskie będzie pierwszym regionem, gdzie dojdzie do wyłączenia analogowego sygnału telewizji. Cześć mieszkańców regionu kupiła niemieckie telewizory i dekodery, które mogą nie odbierać wszystkich polskich kanałów.

Wyłączają sygnałŹródło: wp.pl/Łukasz Szełemej
d2r8ktl
d2r8ktl

Sygnał analogowy ma być wyłączony po północy 7 listopada, gdy poszczególne anteny będą kończyć emisję swoich programów. Proces ten powinien potrwać kilka godzin.

Michał Półtorak dyrektor delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że trudno oszacować liczbę niemieckich dekoderów w Polsce. Niemcy, którzy wcześniej przeprowadzili proces cyfryzacji korzystają z systemu MPEG-2. Osoby, które mają niemieckie dekodery mogą nie odbierać programów w wysokiej rozdzielczości czyli „HD". W lepszej sytuacji są posiadacze dekoderów kupionych w naszym kraju, którzy poza polskimi programami mogą odbierać około 30 niemieckich kanałów.
Michał Półtorak uspokaja także tych, którzy korzystają z platform cyfrowych, bądź telewizji kablowej. Zmiana 7 listopada ich nie dotyczy.

Dyrektor delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Zielonej Górze przestrzega także przed nieuczciwymi sprzedawcami. Do urzędu dochodzą sygnały o pracownikach sklepów, którzy nawet do nowych telewizorów z systemem MPEG-4 pozwalającym na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, proponują dodatkowo dekodery.

W pierwszym etapie, 7 listopada wyłączenie sygnału analogowego z nadajników naziemnych nastąpi w województwie lubuskim oraz w części gmin z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W drugim etapie, 28 listopada wyłączone zostaną nadajniki emitujące sygnał analogowy w województwie pomorskim oraz na terenie części gmin z województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

d2r8ktl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r8ktl