Trwa ładowanie...

Wzrosną zasiłki rodzinne

Wzrosły progi dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń rodzinnych. To oznacza, że zasiłki rodzinne może otrzymać blisko 140 tysięcy osób więcej niż dotychczas. Minister pracy i polityki społecznej przypomniał, ze to pierwsza od 6 lat waloryzacja progów dochodowych uprawniających do świadczeń.

Wzrosną zasiłki rodzinneŹródło: Jupiterimages
d310znk

Wzrosły progi dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń rodzinnych. To oznacza, że zasiłki może otrzymać blisko 140 tysięcy osób więcej niż dotychczas. Minister pracy i polityki społecznej przypomniał, że to pierwsza od 6 lat waloryzacja progów dochodowych uprawniających do świadczeń.

Władysław Kosiniak Kamysz uważa, że decyzja rządu w tej sprawie była słuszna, choć nie była łatwa w roku trudnym budżetowo, bo podejmowano ją w czasie kryzysu. - Uznaliśmy, że mimo trudności najważniejsze jest dobro rodziny i wsparcie dla polityki rodzinnej nawet w czasach trudnych musi się znaleźć - powiedział minister Kosiniak Kamysz.

Do tej pory, aby otrzymać świadczenie, dochód w rodzinie nie mógł przekraczać 504 złote na osobę. Teraz próg dochodowy wynosi 539 złotych. Jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, próg dochodowy wynosi 623 złote na osobę, wcześniej było to 583 złote.

d310znk

Aby sprawdzić, czy rodzinie przysługuje świadczenie - trzeba wypełnić stosowne formularze dostępne w placówkach zajmujących się wypłatą świadczeń, czyli w urzędach gminy i ośrodkach pomocy społecznej. Jeżeli rodzinie przysługuje zasiłek rodzinny, będzie on wynosił około 15 procent więcej niż dotąd: Na dzieci do lat 5 zasiłek rodzinny wynosi 77 złotych, od 5. do 18. roku życia - 106 złotych, a na starsze dzieci i uczącą się młodzież 115 złotych.
Nie wzrosną kwoty dodatków do zasiłku rodzinnego. Na dotychczasowym poziomie pozostanie też jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka oraz świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny.

Po raz drugi progi dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych wzrosną za dwa lata, 1 listopada 2014 roku.

d310znk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d310znk