Wzrost awersji do ryzyka osłabia złotego...
Podczas notowań nocnych dolar kontynuował umocnienie wobec euro, co było konsekwencją opublikowania słabych danych makro z gospodarki zza Oceanu (słaba sprzedaż detaliczna oraz znacząca deflacja w cenach importu oraz eksportu).
15.01.2009 09:11
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Podczas notowań nocnych dolar kontynuował umocnienie wobec euro, co było konsekwencją opublikowania słabych danych makro z gospodarki zza Oceanu (słaba sprzedaż detaliczna oraz znacząca deflacja w cenach importu oraz eksportu).
Tym samym para EUR/USD osiągnęła swoje minimum na poziomie 1,3092. Po wczorajszej drastycznej przecenie głównych indeksów europejskich, sięgającej blisko 5%, w podobnych nastrojach zakończyły się notowania za Oceanem. Tutaj przeceniono indeksy o ponad 3% i nie inaczej mogło być w Azji, gdzie odnotowano spadki rzędu 5%. Dzisiaj poznamy inflację HICP za grudzień z Eurolandu oraz decyzję ECB w sprawie stóp procentowych. Po południu przeniesiemy się za Ocean, gdzie opublikowane zostaną inflacja PPI za grudzień, indeks NY Empire State, indeks FED z Filadelfii oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.
Sytuacja techniczna EUR/USD: Na rynku w dalszym ciągu utrzymuje się ryzyko spadku kursu GBP/USD do poziomu $1,4310. Dzienne oscylatory wysyłają sygnał na sprzedaż, chociaż10-dzienny momentum zbliża się z rejony wyprzedania. Silnym oporem są 5-cio i 21-dzienna średnie kroczące, które pokazują niedźwiedzie skrzyżowanie. Seria nowych dołków i szczytów na parze EUR/USD na dziennym wykresie wskazuje na zniżkujący trend kursu do najbliższego silnego wsparcia $1,3100. Dzienne oscylatory spadły w rejony wyprzedania, ale w dalszym ciągu pokazują na możliwość zniżki kursu. Z technicznego punktu widzenia euro może odrobić część strat i wzrosnąć do poziomu $1,35 w ciągu najbliższych sesji pod warunkiem, że dzisiaj rynek nie spadnie poniżej drugiego ważnego wsparcia $1,3045.
RYNEK KRAJOWY
W trakcie godzin nocnych złoty po silnym osłabieniu pod koniec wczorajszej sesji, konsolidował się w węższym korytarzu wahań. Tym samym osiągnął swoje minimum wobec euro na poziomie 4,1893 oraz dolara 3,1874. Słabość złotego determinowana jest silnym pogorszeniem nastrojów na świecie i w konsekwencji mocnym przecenieniem aktywów regionu. Dzisiaj nie poznamy żadnych publikacji makro z rodzimej gospodarki, zatem złoty będzie znajdował się pod wpływem czynników zewnętrznych. Indeks WIG20 zakończył sesję drastyczną przeceną, tj. blisko 4%, przy rosnących obrotach przekraczających w dniu wczorajszym 1,2 mld zł.
Sytuacja techniczna złotego: Po umocnieniu złotego na początku tego roku w stosunku do głównych walut, dzisiejsza sesja jest kolejna, kiedy polska waluta jest wyprzedawana przez inwestorów. Zgodnie z prognozą para USD/PLN wzrosła do poziomu 3,1905, czyli najwyższego w tym roku. Silny oporem jest poziom 3,22, gdzie spodziewamy się realizacji zysków i umocnienia złotego. Na dzisiejszą sesję nocną ważny poziom to 3,1700. Jeżeli sesja otworzy się poniżej tego poziomu to będzie to oznaczało spadek kursu w rejony 3,1200. Otwarcie sesji powyżej 3,17 spowoduje wzrost w kierunku 3,22. Podobnie wygląda sytuacja na parze EUR/PLN. Ważny poziom to 4,16. Otwarcie dzisiejszej sesji poniżej 4,16 będzie zapowiadać ruch na południe do 4,13. Otwarcie powyżej sprowokuję wzrost do zeszłorocznych szczytów 4,2000.
Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński
Część techniczna: Aleksander Napołow
ECM S.A.
| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |