Trwa ładowanie...
d1hor3a

Wzrost PKB w 2010 w okolicach 3,5 proc. realny - Chojna-Duch z RPP (opis)

...
Share
d1hor3a

28.05. Warszawa (PAP) - Tempo wzrostu gospodarczego w 2010 r. w Polsce w okolicach 3,5 proc. jest realne do osiągnięcia - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

"Dalej obserwujemy w Polsce podwyższenie perspektyw wzrostu na 2010 rok, dotyczy to i USA, i Polski. Natomiast strefa euro pełza, jest to wzrost gospodarczy na niskim poziomie. Sądzę, że te wskaźniki, które się pojawiają: 3,1 a nawet 3,4 proc., być może na rok 2010 jeszcze wyższe, są możliwe do realizacji" - powiedziała Chojna-Duch w TVN CNBC.

Pytana, czy wzrost PKB w okolicach 3,5 proc. jest możliwy, potwierdziła, że tak.

d1hor3a

"Wszystkie właściwie czynniki są pozytywne, inflacja słabnie, a więc to jest też czynnik, który przemawia za całością obrazu Polski jako kraju ciągle zielonej wyspy" - powiedziała.

Chojna-Duch dodała, że na kwestię kursu PLN należy patrzeć "z dłuższej perspektywy", a obecne osłabienie złotego jest chwilowe.

"Sądzę, że ze spokojem należy obserwować te wahania" - powiedziała.

Pytana o nieformalne porozumienie pomiędzy MF a NBP dotyczące obrony kursu w konkretnym przedziale odpowiedziała:

d1hor3a

"Jest pewne pasmo, ono nie powinno być podawane w liczbach. Dążymy do stabilizacji kursu, to jest najważniejsza rzecz teraz, te wahania nie sprzyjają gospodarce, nie sprzyjają polityce pieniężnej. (...) Nie sądzę, żeby określano widełki, to jest chyba indywidualny pogląd jednego z członków Rady" - powiedziała.

"Jeżelibym podzielała (ten pogląd - PAP), na pewno nie określałabym widełek. Nie sprzyja to polityce pieniężnej" - powiedziała.

Jej zdaniem niewykluczone są podwyżki stóp proc. pod koniec 2010 roku.

"Niewykluczone są podwyżki na pewno w końcu roku, ale po pierwsze jest to decyzja kolegialna. Po drugie obserwujemy rynek. Po trzecie - projekcja inflacji" - powiedziała. (PAP)

jba/ ana/

d1hor3a

Podziel się opinią

Share
d1hor3a
d1hor3a