Trwa ładowanie...

Z grubym portfelem na zakupy

Polacy co roku wydają spore pieniądze na zakup prezentów dla najbliższych. Czym kierują się przy wyborze upominków? Dla kogo przygotowują prezenty gwiazdkowe? I najważniejsze, ile zamierzają przeznaczyć na ich zakup? Odpowiedź w raporcie CBOS.

Share
Z grubym portfelem na zakupy
Źródło: Jupiterimages
dsq14qh

Czterech na pięciu Polaków (82 proc.) zamierza w tym roku obdarować bliskich prezentami, ale jednocześnie aż 18 proc. nie kupi ani jednego podarunku. Polacy zwlekają również z kupnem prezentów do ostatniej chwili - na dwa tygodnie przed Wigilią aż 33 proc. ankietowanych nie umiała powiedzieć, ile przeznaczą w 2010 roku na prezenty gwiazdkowe.

(fot. CBOS)
Źródło: (fot. CBOS)

Ankietowani, którzy podali kwotę, za którą zamierzają kupić prezenty, średnio przeznaczą na ten cel 526 zł. Wielkość kwot zależy w dużej mierze, czego można się było spodziewać, od wieku i sytuacji materialnej osoby.

dsq14qh

Najwięcej osób (84 proc.) zamierza kupić prezenty swoim dzieciom. Niewiele mniej, 80 proc., zamierza obdarować swojego partnera bądź współmałżonka. Blisko dwie trzecie ankietowanych (64%) położy pod choinką upominek dla rodziców, a ponad połowa (52%) sprawi niespodziankę również innym członkom rodziny, z którymi będzie spędzała Wigilię.

(fot. CBOS). Kliknij, żeby powiększyć
Źródło: (fot. CBOS). Kliknij, żeby powiększyć

Przy kupnie prezentów dla dzieci kierujemy się przede wszystkim praktyczną stroną prezentu. Tak odpowiedziało 56 proc. badanych. Dla 27 proc. bardzo ważne jest to, by prezenty odpowiadały ich życzeniom. Prezent niekoniecznie praktyczny, ale będący niespodzianką zostanie wręczony przez 13 proc. Polaków.

W przypadku prezentów dla dorosłych sytuacja ma się nieco inaczej. Tylko 17 proc. chce, aby prezent odpowiadał życzeniom obdarowanego. Aż 67 proc. zamierza wręczyć niespodziankę, ale praktyczną i przydatną. W przypadku 11 proc. badanych wręczany prezent będzie niespodzianką, niekoniecznie przydatną, ale miłą.

dsq14qh

Najczęściej chęć spełniania marzeń dzieci deklarują osoby w wieku od 25 do 34 lat, z wykształceniem wyższym, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści. W przypadku marzeń dorosłych są to natomiast gospodynie domowe.

Praktyczne podarunki dla dzieci chcą dawać przede wszystkim pracownicy usług, robotnicy niewykwalifikowani oraz bezrobotni. Gdy sprawa dotyczy prezentów dla dorosłych, przydatne niespodzianki będą wręczone głównie przez ankietowanych w wieku od 35 do 44 lat, robotników niewykwalifikowanych, rolników, uczniów i studentów, ale również bezrobotnych.

_ Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (247) przeprowadzono w dniach 7 – 14 grudnia 2010 roku na liczącej 879 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. _

dsq14qh

Podziel się opinią

Share
dsq14qh
dsq14qh