Za kilka dni TP ma przekazać UKE całościowy program "Równoważność dostępu"
5.3.Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
(UKE) Anna Streżyńska powiedziała, że rozmowy w sprawie
alternatywy dla podziału TP idą zgodnie z harmonogramem,...
5.3.Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska powiedziała, że rozmowy w sprawie alternatywy dla podziału TP idą zgodnie z harmonogramem, niebawem spodziewa się otrzymania od telekomu całościowego dokumentu "Równoważność dostępu".
Dodała, że równolegle w UKE trwają postępowania w sprawie nałożeniem na TP obowiązku funkcjonalnej separacji na część hurtową i detaliczną.
"Trzymamy się założonego harmonogramu, spotkania przedstawicieli UKE i TP odbywają się co 2 tygodnie. Lada moment spodziewam się otrzymania całościowego dokumentu od TP" - powiedziała dziennikarzom w czwartek Streżyńska.
W grudniu 2008 roku prezes UKE wszczęła postępowania w sprawie podziału zarzucając telekomowi m.in dyskryminację operatorów alternatywnych i przepływ informacji pomiędzy spółkami Grupy TP. W tym czasie telekom przedstawił pakiet propozycji, które mają przynieść efekty podobne do kosztownego podziału.
W styczniu UKE podał harmonogram prac nad alternatywą dla podziału.
Według niego w lutym-marcu 2009 TP ma przygotować i przekazać UKE program "Równoważność dostępu" uwzględniając wszystkie poruszone przez urząd problemy, pytania. Dokument ma też zawierać wstępny szacunek kosztów i szczegółowy harmonogram przeprowadzenia zaproponowanych zmian.
W kwietniu planowane są konsultacje projektu z operatorami alternatywnymi i zebranie ich stanowisk. Od maja do czerwca odbyć się mają cztery spotkania trójstronne TP, UKE i operatorów alternatywnych.
W lipcu-sierpniu TP ma przygotować i przekazać UKE ostateczną wersję projektu "Równoważność dostępu" uwzględniając opinię UKE, operatorów alternatywnych oraz izb telekomunikacyjnych.
Jesienią prezes UKE zdecyduje o podziale TP lub wprowadzeniu alternatywy proponowanej przez telekom.
Według wcześniejszych informacji Telekomunikacji Polskiej pakiet "Równoważność dostępu" zawiera m.in wskaźniki pokazujące jak obsługuje się konkurencję i swoich klientów, oddzielenie przepływu informacji pomiędzy spółkami Grupy TP chińskim murem oraz program motywacyjny dla pracowników, skłaniający ich do równego traktowania wszystkich klientów.(PAP)
epo/ jtt/