Trwa ładowanie...

Zaginęło szambo. Sprawę weryfikuje prokuratura

Śledczy weryfikują sprawę zaginionego szamba we wsi Stare Łepki - pisze "Tygodnik Siedlecki". Chodzi o duży, betonowy zbiornik, ważący nawet 10 ton, którego wymianę w 2020 roku zleciła i opłaciła gmina Olszanka.

Co stało się z szambem w miejscowości Stare Łepki? - zdjęcie ilustracyjneCo stało się z szambem w miejscowości Stare Łepki? - zdjęcie ilustracyjneŹródło: wikimedia commons, fot: (CC BY 3.0 DE), High Contrast
dqxp8d8
dqxp8d8

Jak informuje "Tygodnik Siedlecki", śledczy z Prokuratury Rejonowej w Siedlcach weryfikują sprawę zaginionego szamba. Chodzi o duży, betonowy zbiornik, ważący nawet 10 ton, którego wymianę przy byłej szkole w Łepkach Starych w 2020 roku zleciła gmina Olszanka, na której ternie leży wspomniana miejscowość.

Remont szamba w szkole

Wymiana szamba kosztowała gminę 6 tys. zł. Remont trwał cztery miesiące, został rozliczony, a budynek oddano do użytku. Problem wyszedł na jaw, gdy gmina otrzymała dotację na kolejny remont - tym razem świetlicy, która działa w budynku byłej szkoły.

– Zaczęło się dziać coś dziwnego. Kanalizacja zaczęła się zapychać. Żeby sprawdzić, co się dzieje, postanowiono rozkopać szambo. Wtedy okazało się, że przyłącze jest podłączone do starego, a nie do nowego szamba – mówi informator, na którego powołuje się "Tygodnik Siedlecki".

– Zostało wszczęte dochodzenie o przestępstwie określonym w art. 271 par. 1 kodeksu karnego, to jest poświadczenie nieprawdy – potwierdza w rozmowie z "Tygodnikiem Siedleckim" Katarzyna Wąsak, prokurator rejonowy w Siedlcach.

dqxp8d8

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Budynki w Polsce zostaną podzielone na klasy. Nadchodzi fala renowacji

Zaginione szambo w Łepkach Starych

To nie było tak, że ktoś je wykopał, wziął na plecy i wyniósł. No chyba że w ogóle nie było wkopane to nowe szambo? Tylko jak to się stało? – komentuje w rozmowie z "Tygodnikiem Siedleckim" mieszkaniec gminy Olszanka, na terenie której leżą Stare Łepki.

Jak pisze "Tygodnik Siedlecki", o sprawie zaginionego szamba prokuraturę powiadomił wójt Olszanki Grzegorz Pajnowski. Do zawiadomienia dołączył fakturę za szambo, umowę z wykonawcą i protokół odbioru prac, w którym odebranie nowego szamba potwierdzili: przewodniczący rady gminy, sołtys i jeden z lokalnych przedsiębiorców.

dqxp8d8

Z protokołu wynika, że komisja nie miała zastrzeżeń do wykonania robót, zostały one wykonane zgodnie z umową i założeniami. W skład prac wchodziły prace hydrauliczne oraz zakup materiałów, w tym nowego zbiornika na nieczystości. Pojawia się więc pytanie, co mogło stać się z szambem.

- Po zawiadomieniu wójta o wszczęciu postępowania w związku z art. 271 §1 Kk otrzymaliśmy od niego kolejne pismo z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na możliwość kradzieży betonowego zbiornika na nieczystości ciekłe – powiedziała "Tygodnikowi Siedleckiemu" prokurator Wąsak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqxp8d8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dqxp8d8