Trwa ładowanie...
d1xjg05
d1xjg05
Defence24
staż

Zagraniczna praca wydłuża staż

Od kilku miesięcy istnieje możliwość uwzględniania okresów zatrudnienia w każdym obcym państwie w zagranicznej firmie niezależnie od tego, czy zostały odprowadzone składki na Fundusz Pracy
Share
d1xjg05

*Od kilku miesięcy istnieje możliwość uwzględniania okresów zatrudnienia w każdym obcym państwie w zagranicznej firmie niezależnie od tego, czy zostały odprowadzone składki na Fundusz Pracy. *

Taki stan rzeczy wprowadziła nowelizacja z 19 grudnia 2008 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Pozwala ona wydłużyć pracownikom ogólny staż zatrudnienia, od którego zależy uzyskanie lub zwiększenie wymiaru np. urlopu wypoczynkowego, nagród jubileuszowych czy dodatków stażowych.

Do stycznia bieżącego roku włączanie stażu pracy zagranicą do ogólnego stażu zatrudnienia w Polsce zależało od kilku czynników, jak na przykład obywatelstwa osoby zainteresowanej, miejsca pracy czy opłacania składek na Fundusz Pracy.

d1xjg05

W sytuacji uprzywilejowanej byli obywatele Unii Europejskiej. Zaliczano im zatrudnienie w zagranicznych firmach niezależnie od tego, czy regulowali składki na Fundusz Pracy. W dużo gorszej sytuacji byli obywatele innych krajów, którym okresów pracy poza Polską można było nie wliczać do stażu pracy. Dzięki wspomnianej wyżej nowelizacji od 1 lutego obywatelstwo, miejsce pracy oraz uiszczanie należności na Fundusz Pracy nie grają żadnej roli. Staż pracy wydłużają wszystkie udokumentowane zajęcia zagranicą.

d1xjg05

Podziel się opinią

Share
d1xjg05
d1xjg05