Trwa ładowanie...

Zalegamy ze spłatą 38 mld zł

Na koniec 2012 r. przeterminowane zobowiązania Polaków sięgnęły 38,29 mld zł, co oznacza wzrost o 11 proc. rok do roku - poinformował PAP prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand. Rekordzista, mieszkaniec Mazowsza, ma 101 mln zł przeterminowanego zadłużenia.

Share
Zalegamy ze spłatą 38 mld zł
Źródło: Jupiterimages
d1xqd4q

Z najnowszych danych BIG InfoMonitor wynika, że tempo wzrostu wartości zaległych zobowiązań, czyli takich, które nie są spłacane przez dłużej niż 60 dni, było niższe niż w 2011 i 2010 r., kiedy przyrost wynosił nawet 40 proc. Eksperci wskazują jednak, że wciąż dynamicznie przybywa dłużników. W minionym roku ich liczba zwiększyła się o 170 tys., do 2,26 mln osób.

- Spowolnienie w polskiej gospodarce, które nastąpiło w drugim półroczu 2012 r., jeszcze nie przełożyło się na wzrost zaległości Polaków. Jeśli jednak sytuacja w gospodarce nie zacznie się poprawiać w najbliższych miesiącach, to zaległości mogą rosnąć szybciej niż to notowaliśmy w roku 2012 i może przybyć dłużników niepłacących terminowo zobowiązań - podkreślił w rozmowie z PAP Hildebrand.

Wiceprezes BIG InfoMonitor Marcin Ledworowski przyznał, że w minionym roku nieznacznie zwiększyło się średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika. - Wzrost sięgnął 345 zł - do 16 906 zł. Dla porównania, w 2011 roku średnie zadłużenie statystycznego dłużnika wzrosło aż o 4 tys. złotych - powiedział PAP Ledworowski.

d1xqd4q

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że do regionów, w których mieszkańcy mają największe przeterminowane zaległości, należą Śląsk i Mazowsze. W minionym roku zadłużenie wśród mieszkańców tych dwóch regionów wzrosło łącznie o 1,5 mld zł, czyli o 13 proc. i obecnie wynosi ponad 13,1 mld zł. Eksperci BIG InfoMonitor podkreślają jednak, że Śląsk i Mazowsze przodują w zestawieniu z powodu wielkości tych regionów oraz liczby mieszkańców.

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że rekordzistą pod względem przeterminowanego zadłużenia jest mieszkaniec Mazowsza, który miał na koniec minionego roku przeszło 101 mln zł takiego długu, a w ciągu roku zwiększył się on o ponad 5 mln zł.

Drugim najbardziej zadłużonym Polakiem jest mieszkaniec województwa dolnośląskiego. Wartość jego przeterminowanego zadłużenia przekracza 44,5 mln zł. Kolejnym na liście jest mieszkaniec woj. lubelskiego (42,8 mln zł). W pierwszej piątce znaleźli się jeszcze: mieszkaniec woj. mazowieckiego (39,9 mln zł) i woj. dolnośląskiego (25,5 mln zł).

Z badania wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaległe zobowiązania wśród tej piątki wzrosły łącznie o niemal 20 proc., czyli ponad 41 mln zł.

d1xqd4q

Podziel się opinią

Share
d1xqd4q
d1xqd4q