Trwa ładowanie...

Zamknięto 970 sklepów z dopalaczami

Dotychczas policjanci i inspektorzy sanitarni zamknęli ponad 970 sklepów z dopalaczami - poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Share
Zamknięto 970 sklepów z dopalaczamiŹródło: PAP
d36i6qh

Decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego o zamknięciu sklepów z dopalaczami nie udało się jeszcze dostarczyć do ok. 130 podmiotów handlujących tymi produktami. Jak podkreślił rzecznik policji Mariusz Sokołowski, dopóki nie dostarczono decyzji GIS, sklep może działać legalnie.

Policja apeluje, by informować ją o wszelkich próbach sprzedaży dopalaczy. Dzięki takiemu zgłoszeniu od obywatela, policjanci i inspektorzy sanitarni zamknęli w Opolu sklep, do którego wcześniej nie udało się dostarczyć decyzji GIS.

Sokołowski powiedział, że policja odnotowała też 18 przypadków naruszenia decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego - sklepy z dopalaczami wznawiały działalność mimo dostarczenia decyzji o zamknięciu.

d36i6qh

Policjanci próbują też dostarczać decyzje o zamknięciu do miejsc, gdzie zarejestrowane są witryny internetowe oferujące dopalacze. - Niektóre sklepy internetowe same wywiesiły informacje o tym, że same do czasu wyjaśnienia sprawy wstrzymują sprzedaż. Mamy także takie sklepy, gdzie pod adresem, pod którym funkcjonują, wydaje się jakby nikogo nie było. Możemy podejrzewać, że właściciele starają się zrobić wszystko, żeby nie odebrać takiej decyzji albo odebrać ją jak najpóźniej - powiedział Sokołowski.

Dopalacze mogą działać tak, jak narkotyki

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami, w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.

Główny Inspektor Sanitarny zdecydował o wycofaniu produktu o nazwie "Tajfun" i wszystkich podobnych do niego środków oraz o natychmiastowym zamknięciu wszystkich punktów, które je oferują. W akcję zaangażowano kilkuset inspektorów sanitarnych oraz blisko 3 tys. policjantów. Kontrolujący sklepy i hurtownie z dopalaczami zabezpieczyli specyfiki sprzedawane w tych punktach; próbki miały być przekazane do badań laboratoryjnych.

d36i6qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36i6qh