Trwa ładowanie...

Żandarm gumowe ucho

MON przygotował projekt poszerzający kompetencje liczącej ok. 3,5
tys. funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej.

Żandarm gumowe ucho
d39mor9
d39mor9

MON przygotował projekt poszerzający kompetencje liczącej ok. 3,5 tys. funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej, informuje "Metro". Rząd projektu nie przyjął. Odesłano go do poprawienia.

Najbardziej kontrowersyjne jest w propozycjach resortu powiększenie listy przestępstw, w których ŻW będzie mogła zakładać podsłuchy.

Do obecnego katalogu - np. zabójstw żołnierzy, zamachu na wojsko, nielegalnego handlu bronią czy porwania samolotu - dodano m.in. korupcję, celową niegospodarność, działania hakerów, znęcanie się nad żołnierzami, zmuszanie do prostytucji, podrabianie pieniędzy czy handel organami ludzkimi, o ile w jakikolwiek sposób dotyczą wojska. Na podsłuchy potrzebna byłaby zgoda sądu wojskowego.

ŻW chciałaby też dostępu do tajemnicy bankowej oraz PIT-ów żołnierzy, żeby weryfikować prawdziwość ich oświadczeń majątkowych.

- Jestem zbulwersowany. To skandal. MON po cichu chce stworzyć nową służbę specjalną, twierdzi Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W Polsce jest już osiem służb, które mogą inwigilować obywateli - m.in. policja, CBA, ABW, straż graniczna, policja skarbowa. O prawo do podsłuchów występują wciąż kolejne, np. Straż Ochrony Kolei.

d39mor9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39mor9