Trwa ładowanie...

Zapomniane miliardy z OFE

Tylko co trzeci Polak wie, że po śmierci bliskiej osoby może odzyskać pieniądze odkładane w otwartych funduszach emerytalnych - informuje "Dziennik Polski".

Zapomniane miliardy z OFEŹródło: Thinkstockphotos
d1esghi
d1esghi

Co roku na kontach wszystkich otwartych funduszy emerytalnych może pozostawać ok. 2 mld zł po zmarłych, którzy wcześniej gromadzili pieniądze na emeryturę, ale z nich nie zdążyli skorzystać. Pieniądze te trzymają OFE, bo nie wszyscy spadkobiercy niedoszłych emerytów się o nie upominają.

W raporcie Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Nordea pada sugestia, że w roku 2011 kwota do wypłaty dla spadkobierców mogła sięgać w skali kraju blisko 2 mld zł. Eksperci oceniają, że o podobnej kwocie można mówić także za ubiegły rok. A to oznacza, że na odebranie ciągle czeka co najmniej kilka miliardów złotych.

Tymczasem od początku swojej działalności fundusze emerytalne wypłaciły rodzinom zmarłych członków ponad 1,6 mld zł. To zaledwie część pieniędzy, które zalegają na kontach OFE i są dostępne dla spadkobierców.

Badania Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Nordea wskazują, że większość Polaków po prostu nie wie, że środki z OFE podlegają dziedziczeniu. Taką wiedzą dysponuje zaledwie co trzeci z nas. Niektórzy myślą, że są to tak małe środki, iż nie warto zawracać sobie głowy. Tymczasem z pieniędzy odkładanych przez kilka lat może uzbierać się całkiem pokaźna suma.

d1esghi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1esghi