Zdobyliśmy wielkiego partnera: Chiny
Chiny i państwa Europy Środkowej to nadzieja na lepszą przyszłość całego świata - ocenił premier Donald Tusk, otwierając wraz z premierem Chin Wen Jiabao Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny.
26.04.2012 11:07
- Spotykają się dzisiaj partnerzy, którzy nie mają żadnego powodu do kompleksów. Partnerzy, którzy przełamują stereotypy, którzy na świecie są dziś symbolem sukcesu i rozwoju. Tak Chiny, jak i państwa Europy Środkowej to nadzieja na przyszłość, na lepszą przyszłość całego świata - mówił Tusk.
Jak podkreślił, Polska i Chiny "zdecydowały o podniesieniu wzajemnych relacji do wymiaru strategicznego". - Cieszy nas to, gdyż Polska jest dzisiaj największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej, a nasze obroty osiągnęły wartość 14 mld euro w 2011 roku - powiedział Tusk.
Według polskiego premiera, możliwości rozwoju i współpracy są zdecydowanie większe. - Zarówno współpracy między Chinami a Polską, jak i między Chinami a całym regionem Europy Środkowej - dodał Tusk. Wyraził nadzieję, że forum gospodarcze i wizyta chińskiego premiera w Warszawie "przyczynią się do rozwoju wzajemnych stosunków gospodarczych".
Tusk zauważył, że Polska i Chiny "współpracują gospodarczo nie od dziś". Przypomniał o utworzonym w 1951 roku chińsko-polskim towarzystwie okrętowym Chipolbrok. - Połączyło ono porty obu krajów i obu kontynentów. Jest to najstarsza w historii ChRL spółką joint venture i do dziś odnosi sukcesy na wysoce konkurencyjnym rynku transportowym - zaznaczył premier.
Polska i Chiny mają długoterminowy plan pogłębiania współpracy, w ramach której utworzony zostanie m.in. komitet ds. współpracy przemysłowej - podkreślił premier Chin Wen Jiabao, inaugurując w Warszawie Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny.
Wen zaznaczył, że stosunki polsko-chińskie odnotowały w ostatnich latach "bardzo duże postępy". - Wczoraj odbyłem bardzo szerokie i owocne rozmowy z panem premierem Donaldem Tuskiem i udało nam się dojść do porozumienia na temat pogłębienia współpracy i przyjaźni pomiędzy naszymi krajami - podkreślił szef chińskiego rządu.
Jak dodał, Chiny i Polska ustanowią mechanizm regularnych spotkań premierów, tak aby zacieśnić swoje relacje. Zapowiedział również, że zostanie utworzony komitet międzyrządowy, aby koordynować współpracę pomiędzy obu krajami.
- Mamy też długoterminowy plan pogłębienia naszej współpracy. Utworzony zostanie komitet sterujący ds. współpracy przemysłowej, aby m.in. pogłębić relacje w sektorze przemysłu i wysokich technologii i podwoić wymianę handlową w ciągu następnych 5 lat - mówił chiński premier.
Jego zdaniem, wszystkie te działania doprowadzą do "nowego przyspieszenia w strategicznych relacjach pomiędzy Chinami a Polską i będą miały bardzo duży wpływ na rozwój partnerstwa (strategicznego)".
- Polska cieszy się dobrymi wynikami, stabilnością finansową oraz wpływem na region - mówił Wen. Jako partner strategiczny Polski - dodał - Chiny cieszą się, widząc, co udało się Polsce osiągnąć. - Ludzie Chin i ludzie Polski to dobrzy przyjaciele i dobrzy partnerzy - podkreślił.
Chiny i Europa Środkowo-Wschodnia powinny zwiększać skalę współpracy; Chiny będą współpracować z krajami tego regionu przy zwiększaniu wymiany handlowej - zadeklarował premier Chin Wen Jiabao.
- Chiny oraz kraje europejskie powinny wspólnie stawiać czoła wyzwaniom, ponieważ leży to we wspólnym ich interesie. Chiny pogłębiają swoje przyjazne relacje z Europą Środowo-Wschodnią i podchodzą do tego bardzo poważnie, ponieważ oznacza to korzyści dla obu naszych krajów i regionów - podkreślił Wen Jiabao.
Jego zdaniem, trzeba zwiększać skalę tej współpracy. - Chiny będą współpracować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej przy otwieraniu nawzajem własnych rynków i przy zwiększaniu wymiany handlowej do 100 miliardów dolarów do 2015 roku - zapowiedział Jiabao.
Zadeklarował, że jego kraj "docenia zastrzeżenia krajów europejskich dotyczące nierównowagi handlowej i jest gotowy do importowania większej ilości towarów z tego regionu i do ułatwienia uczestnictwa w wystawach i targach handlowych w Chinach".
- Chiny wyślą misje inwestycyjne i promocyjne do regionu europejskiego w najbliższej przyszłości; będą też zachęcać firmy chińskie do inwestowania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Będziemy ich w tym mocno wspierać - zapewnił szef chińskiego rządu.